Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Влакове на водород тръгват в Берлин от 2024

28 юни 2022, 17:14 часа • 4429 прочитания

Базираните на водород технологии започват да навлизат все повече в железопътния транспорт. Последният пример за това е съобщение на компанията Siemens Mobility, която обяви, че ще произведе няколко влака, задвижвани с водород, които ще оперират в столичния регион Берлин-Бранденбург в Германия.

В изявление от понеделник Siemens Mobility заяви, че ще предостави седем от своите влакове Mireo Plus H на железопътния оператор Niederbarnimer Eisenbahn. Влаковете ще използват водородни горивни клетки и литиево-йонни батерии и се очаква да бъдат доставени през есента на 2024 г., предава CNBC.

Освен поръчката, се предвижда и сключването на 10-годишен договор за обслужване и предоставяне на резервни части, с валидност до 2034 година.

Siemens Mobility, част от гиганта Siemens, заяви, че влаковете ще осигурят мобилност, която не генерира никакви въглеродни емисии и ще развиват максимална скорост от 160 километра в час.

Фирмата по-рано заяви, че пробегът на Mireo Plus H е между 600 и 1000 километра. „Чрез преминаването от дизел на водород, Heidekrautbahn ще намали годишните въглеродни емисии с около 3 млн. килограма и ще спести 1,1 млн. литра дизел.“, заяви компанията в понеделник.

Включването на водородни влакове в мрежата е част от съвместен пилотен проект, който се финансира от провинциите Берлин и Бранденбург, както и от федералното правителство.

Описан от Международната агенция по енергетика като „универсален енергиен носител“, водородът има множество приложения и може да се използва в разнородни индустрии, включително транспортната.

Според агенцията железопътният транспорт е „един от най-енергийно ефективните видове транспорт“. 9% от световното моторизирано движение на пътници и 7% от всички товарни превози се осъществяват чрез жп транспорт. Въпреки това, той е отговорен само за 3% от потреблението на транспортна енергия.

Жп транспортът обаче разчита в голяма степен на петрола, като последният представлява 55% от общото потребление на енергия в сектора през 2020 година.

Според Международната агенция по енергетиката за постигането на нулева нетна енергийна система до 2050 г., използването на петрол в железопътния транспорт ще трябва да спадне до „почти нула” до средата на века.

Siemens Mobility е една от няколкото компании, които произвеждат влакове, които използват водород. Други включват East Japan Railway и европейския производител Alstom. Последният вече е произвеждал водородни влакове в Германия и Австрия.

Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес