Икономиката на Турция е нараснала със 7.6% на годишна база през второто тримесечие на 2022 г. Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната по текущи цени отбелязва ръст от 114.6% и достига до 3.4 трлн. турски лири (219.3 млрд. долара) за периода април-юни, сочат данните на Турския статистически институт (TurkStat).
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
С тези нива на растеж Турция става втората най-бързо развиваща се икономика в Г-20 след Саудитска Арабия, предава турската държавна информационна агенция Anadolu Agency.
Икономическият ръст е отбелязан на фона на рекордната инфлацията в страната, която достигна 24-годишен връх. Бумът във вътрешното търсене, съчетан с износа, е основният двигател за отчетените стойности, тъй като двете заедно неутрализират спада в инвестициите. Потреблението на домакинствата пък се е увеличило с 22.5% на годишна база, предава Bloomberg.
Ръстът в туризма дава допълнителен тласък, като посещенията и разходите, направени от чужденци отбелязват ръст над 100% от началото на годината.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Изправен през президентски избори догодина, държавният глава Реджеп Тайип Ердоган избира да се насочи към икономически модел, който дава приоритет на износа, производството и заетостта за сметка на ценовата стабилност и силната лира.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
В началото на юли Турция вдигна минималната заплата за втори път в рамките на 6 месеца на фона на рекордната инфлация в страната. Тогава минималните възнаграждения биват увеличени с 30%.
В средата на август пък Турската централна банка изненадващо намали основния си лихвен процент със 100 базисни пункта от 14% до 13% на фона на рекордно високата инфлация в страната, която гони 80%. Мотивът бе именно засилването на забавилата се икономическа активност в страната.
Въпреки данните за ръста през второто тримесечие, който се дължи на скок в потреблението на домакинствата, икономистите на Bloomberg прогнозират значително забавяне през второто полугодие, тъй като нарастващата инфлация оказва влияние върху потреблението, а по-слабият растеж, който се отчита в Европа, влияе негативно върху износа на южната ни съседка.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Отделно проучване на Bloomberg от този месец прогнозира, че годишният растеж на БВП може да спадне до 3.3% през настоящето тримесечие и да достигне до 1.3% през периода октомври-декември.
Понастоящем се виждат сигнали на забавяне в производството и продажбите на дребно. Настроенията на турския бизнес пък отбелязват най-лошите нива от началото на COVID пандемията.