Турция е започнала да плаща част от природния си газ от Русия в рубли, заяви във вторник министърът на енергетиката Фатих Дьонмез. В интервю за телевизионния канал TRT Haber, цитирано от "Ройтерс", той заяви, че през следващите месеци делът на плащанията в местна валута в енергийната търговия с Русия ще се увеличи.
Москва, засегната от западните санкции заради инвазията си в Украйна, все по-често изисква от купувачите на енергия да плащат в рубли, за да подпомогне укрепването на валутата си. Повечето международни енергийни сделки се уреждат в щатски долари или евро, а по схемата на Путин трансакциите се извършват в евро/долари, след което се превалутират в рубли по определен от Русия курс.
Турция се опитва да стимулира търговията, използвайки лирата, която е сериозно засегната от нестандартни парични политики. През септември Анкара и Москва се договориха да започнат плащания в рубли за доставки на природен газ.
Запитан за предложението на руския президент Владимир Путин за газов хъб в Турция, Дьонмез заяви, че Анкара ще изготви пътна карта до края на тази година и може да проведе конференция за доставчици и купувачи.
"Бихме могли да организираме международна газова конференция, може би през януари или февруари, на която да се съберат доставчиците на газ и страните вносители, за да се запознаем с тяхното мнение, а ние ще действаме в съответствие с това", каза той.
Миналия месец Путин предложи Турция за база за доставки на газ като алтернативен маршрут, след като газопроводите "Северен поток" под Балтийско море бяха повредени от взривове. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че е съгласен с идеята.
ОЩЕ: Кремъл обвини Великобритания за "Северен поток" - имало "доказателства за терористичен акт"