Третата най-голяма икономика в света отчете неочакван спад за първи път от година насам в резултат на покачващите се разходи за живот, който удрят растежа на потреблението.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Брутният вътрешен продукт на Япония намаля с 1.2% на годишна база през третото тримесечие на тази година, сочат официалните данни, цитирани от BBC. Това се случва на прогноза на икономисти за среден растеж от 1.1% през периода и увеличение на БВП на страната от 4.6% през втото тримесечие.
Данните издават, че домакинствата в страна ограничават разходите заради страховете от глобално забавяне, а слабата йена прави вноса на стоки по-скъп.
Въпреки това, икономисти очакват японската икономика да избегне рецесията като се възстанови още през тази година.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
„Очакваме връщане към увеличаване” до края на 2022 година, посочва Дарън Тей, икономист за Япония Capital Economics, в бележка до инвеститори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Японската икономика „ще се възползват от възстановяване на входящия туризъм и по-силен търговски баланс. Но рисковете от вируси и нарастващата инфлация ще ограничат степента на възстановяване”, добавя той.
На фона на световното икономическо забавяне и ускорената инфлация по света, Япония страда и от загубата на стойност на националната си валута спрямо щатския долар през тази година.
През миналия месец японската йена поетиня до ново 32-годишно дъно спрямо щатския долар, което направи цените на вносните стоки – от петрол до храни, още по-високи за японските домакинства и бизнес.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Спадът на йената през последните месеци е провокиран от разликата между лихвените нива в Япония и САЩ.
От месец март насам Федералният резерв на САЩ започна агресивно да вдига основния ихвен процент в опит да укроти покачващите се разходи за живот.
В същото време Централната банка на Япония поддържаше основната лихва на ниво под нулата. Високите лихвени проценти правят дадена валута по-атрактивна за инвеститорите. В резултат на това търсенето на валути на страни с ниски лихвени проценти намаля, което понижи и тяхната стойност.
От друга гледна точка обаче, Нобуко Кобаяши от EY подчертава, че поевтиняването на валутата е добра новина за японските компании, които изнасят продукцията си зад граница.
„За износителите, слаба йена определено е позитивно нещо, тъй като намалява цената. За тези, които произвеждат и обслужват чуждестранни пазари, печалбата, обърната в йени, е инфлирана заради по-евтината йена.”, казва тя.
Според нея, евтината йена може да има и друга полза за японската икономика в лицето на по-лесното привличане на чуждестранни инвестиции.