Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Токсични барели. Русия няма къде да съхранява непродадения петрол

30 март 2022, 11:03 часа • 11505 прочитания

Бойкотът на руския петрол, към който се присъединиха големи европейски енергийни компании, постави местната петролна индустрия на ръба на намаляване на производството.

Поради резкия спад на износа в Русия се образува излишък от непродадени барели и „Транснефт“ наложи ограничения за приемане на суровини от добивните компании, съобщава Reuters, като се позовава на четири източника на пазара.

Транспортният монопол, който управлява най-голямата тръбопроводна мрежа в света, приема само петрол, който вече има купувач, казват източниците на Reuters.

Според тях решението се дължи на факта, че в складовете на „Транснефт“ се е натрупал такъв обем нефт, че вече представлява заплаха за нормалната работа. От началото на войната в Украйна руските петролни компании трябваше да отложат или отменят продажбата на десетки пратки на сорта Urals, който става все „по-токсичен“ в очите на потребителите и се търгува с рекордна отстъпка от над $30 за барел.

Песков: Няма плащане в рубли - няма газ

В средата на месеца „Сургунефтегаз“ и „Зарубежнефт“ не успяха да реализират Urals. Миналата седмица същата съдба сполетя и Litascо. Търговец на „Лукойл“ обяви партида с доставка 1-5 април, но не срещна търсене, дори предложи отстъпка от $31,25 за барел.

Към 28 март морският експорт на петрол от Русия спадна с почти 2 милиона барела, до 2,3 милиона барела на ден, изчисляват анализаторите на Kpler, които проследяват движението на танкерите. С отчитането на доставките по тръбопроводи, които представляват около 1 милион барела на ден, намалението е почти 40%.

Според оценките на Bloomberg за една седмица - от 17 до 23 март - експортът е намалял с 26% и възлиза на 3,63 милиона барела на ден.

Търговците на петрол, които все пак са решили да вземат Urals, имат проблеми с намирането на крайни купувачи, поради което танкерите им се скитат безпомощно в морето, превръщайки се в плаващи хранилища.

ООН обвини Русия за предстоящата продоволствена криза

Има 11% увеличение на петрола в танкерите от началото на войната, отбелязва Бен Кейхил, старши сътрудник в CSIS. С отчитане на петролните продукти санкциите съкращават 2 до 3 милиона барела руски доставки от пазара всеки ден, оценява той: трудностите са свързани основно с експорта по море, тъй като този процес включва много участници - от танкери до банки и застрахователни компании - всеки от които оценява рисковете за своята репутация.

Засега не се вижда, че прекъсването на износа ще засегне производството на големите публични компании, но вероятно спадът ще бъде забележим през май, пишат анализатори от Райфайзенбанк.

Argus прогнозира, че петролните компании ще трябва да намалят производството с 800 000 барела на ден още през април. Международната агенция по енергетика рисува още по-мрачна картина: през следващия месец Русия ще загуби една трета от добива си на петрол, или 3 милиона барела дневно.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Нулеви газови доставки по ключов газопровод - сигнал, че Русия всъщност се готви да доставя

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес