Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Световната банка: 630 млрд. долара емигрантски пари през тази година, рекордни потоци към Украйна

18 май 2022, 14:33 часа • 3267 прочитания

Регистрираните парични преводи от емигранти към страни с ниски и средни доходи ще отбележат ръст от 4,2% на годишна база, като се очаква да достигнат 630 млрд. долара за 2022 година. Очакваното увеличение идва след почти рекордното нарастване от 8,6% на емигрантските преводи през 2021 година. Това прогнозира Световната банка в най-новия си доклад за миграцията и развитието, публикуван на сайта на институцията.

Очаква се паричните преводи от емигранти към Украйна, която е най-големият получател на подобни трансфери в Европа и Централна Азия, да нараснат с над 20% през 2022 година. На фона на това, потоците от емигрантски трансфери към много страни от Централна Азия, за които основният източник е Русия, вероятно ще намалеят драстично. Тези спадове, съчетани с покачващите се цени на храните, торовете и петрола, вероятно ще увеличат рисковете за сигурността и ще изострят бедността в много от тези страни.

„Руската инвазия в Украйна предизвика мащабни хуманитарни, миграционни и бежански кризи и рискове за глобалната икономика, която все още се справя с въздействието на пандемията от COVID.“, казва Михал Рутковски, глобален директор на Глобална практика „Социална закрила и работни места“ към Световната банка.

„Насърчаването на програмите за социална защита за защита на най-уязвимите, включително украинците и семействата в Централна Азия, както и тези, засегнати от икономическото въздействие на войната, е ключов приоритет за защита от заплахите от продоволствена несигурност и нарастващата бедност“, казва той.

През 2021 г. паричните преводи от емигранти отбелязаха скок в Латинска Америка и Карибския басейн (25,3%), Субсахарна Африка (14,1%), Европа и Централна Азия (7,8%), Близкия изток и Северна Африка (7,6%) и Южна Азия (6,9%). Паричните преводи към Източна Азия и Тихоокеанския регион спаднаха с 3,3%. Ако се изключи Китай обаче, паричните преводи отбелязват ръст от 2,5%. С изключение на Китай, потоците от парични преводи от емигранти са най-големият източник на външно финансиране за страните с ниски и средни доходи от 2015 година насам.

Кои страни получават най-много емигрантски пари

Петте страни, които са получили най-много средства, изпратени от емигранти, през 2021 г. са Индия, Мексико (измествайки Китай), Китай, Филипините и Египет. Сред икономиките, в които потокът на емигрантски преводи е с много висок дял от БВП, са Ливан (54%), Тонга (44%), Таджикистан (34%), Киргизстан (33%) и Самоа (32%).

„От една страна, кризата в Украйна измести вниманието на глобалната политика от други развиващи се региони и от икономическата миграция. От друга страна, това засили аргументите за подкрепа на области, които отчитат голям приток на мигранти“,коментира Дилип Рата, водещ автор на доклада за миграцията и паричните преводи и ръководител на Глобалното партньорство на знанието за миграцията и развитието (KNOMAD).

„Тъй като световната общност се подготвя да се събере на Международния форум по въпросите за миграцията, трябва сериозно да се обмисли създаването на механизъм за финансиране в подкрепа на миграционните общности. Това би могло също така да осигури финансова подкрепа на ремигриращите общности по време на COVID-19 кризата.

Високи такси за парични трансфери

В световен мащаб средната такса за изпращане на 200 долара е била 6% от размера на сумата през четвъртото тримесечие на 2021 г., което е двойно повече в сравнение със заложените цели от за устойчиво развитие от 3%, става ясно от данните за цените на паричните преводи на Световната банка. Най-изгодни са таксите за превод до Южна Азия (4,3%), а най-високи – в старите на юг от Сахара (7,8%).

Таксите за превод на пари до Украйна са високи (7,1% от Чехия, 6,5% от Германия, 5,9% от Полша и 5,2% от САЩ). Глобалната приемственост на бежанци и мигранти от Украйна отваря възможност за разработване и управление на програми за улесняване на техния достъп до работни места и социални услуги в приемащите ги страни.

Войната в Украйна засегна и международните платежни системи и нанесе удар по трансграничните потоци от емигрантски парични преводи. Изключването на Русия от SWIFT създаде проблеми за националната сигурност, що се касае участието в международните платежни системи.

„Намаляването на таксите за парични преводи с 2 процентни пункта потенциално би довело до 12 млрд. долара годишни спестявания за мигранти от страни с ниски и средни доходи и 400 млн. долара за мигранти и бежанци от Украйна“, казва Рата.

„Системите за трансгранично плащане обаче вероятно ще се поляризират и ще бъдат по-малко оперативно съвместими, забавяйки напредъка по намаляване на таксите за парични преводи.", добавя той. 

Още: Колко пари изпратиха българските емигранти през 2021 година

Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес