Преговарящите екипи на страните от Европейския съюз постигнаха споразумение днес за залагането на по-амбициозни цели по отношение на използването на възобновяема енергия до 2030 г. - политика, която е основна за плановете на Общността за борба с изменението на климата и прекратяване на използването на руски изкопаеми горива, предаде Ройтерс.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
ЕК иска три пъти по-голям дял на възобновяемата енергия в ЕС
В текста на документа е записано, че до 2030 г. страните в ЕС ще трябва да получават 42,5 на сто от енергията си от възобновяеми източници като вятър и слънце, заяви депутатът от Европейския парламент Маркус Пипер в публикация в "Туитър". До този момент целта беше към 2030 г. Общността да произвежда 32 на сто от енергията, която потребява, от възобновяеми източници.
Политическата сделка сега трябва да бъде одобрена от Европейския парламент и страните от ЕС, преди да може да се превърне закон.
В тази връзка от Европейската комисия посочиха, че ще са необходими допълнителни инвестиции от 113 милиарда евро (123 милиарда долара) във възобновяема енергия и водородна инфраструктура до 2030 г., ако страните от ЕС искат да прекратят зависимостта си от руските изкопаеми горива.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите