Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Силният долар забавя растежа на световната търговия

23 август 2022, 17:35 часа • 3933 прочитания

На фона на ръста на цените на суровините, който е все по-осезаем от началото на войната в Украйна, силният долар допълнително забавя растежа на международната търговия на най-големите икономики в света. Това става ясно от доклада за ръста на международната търговия на страните от Г-20 през второто тримесечие на 2022 г. на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Общият износ и внос са нараснали съответно с 2.1% и 2.6% през периода април-юни, спрямо 4.8% и 6.2% през първото тримесечие на годината.

Същевременно повишаването на цените на енергията стимулира търговията в Северна Америка през второто тримесечие, като износът за периода се повишава с 10.2% в САЩ и с 11% в Канада.

Износът на стоки от ЕС отчита минимален ръст от едва 0.3%, докато вносът нараства с 3%, което се дължи основно на вноса на енергия.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Износът в Източна Азия пък се свива. В Япония, която е измъчвана от растящата инфлация, се отчита спад от 4.9%. В Китай пък спадът възлиза на 0.4% на фона на слабия икономически ръст в страната през второто тримесечие на 2022 година. В Южна Корея спадът в износа за периода април-юни се равнява на 2.2% .

Високите цени обаче стимулират износа на водещите търговци на суровини в Г-20. В Австралия е отбелязано увеличение от 12.5%, в Индонезия - от 12.7%, а в Индия – от 7.1%, се добавя в доклада на ОИСР.

Въпреки настоящето забавяне, все още не се отчита спад в търговията на страните от Г-20. Последният спад в търговията със стоки се отбелязва през първото полугодие на 2020 година. Заради COVID пандемията износът на стоки през първото тримесечие пада с 4.3% спрямо октомври-декември 2019 г., а вносът – с 3.9%. През второто тримесечие на 2020 г. пък износът на се срива с цели 17.7% спрямо периода януари-март, а вносът – с 16.7%.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес