Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Силният долар взе неочаквана жертва - малките компании в САЩ

18 октомври 2022, 16:07 часа • 2973 прочитания

Силният долар се превърна в главоболие за големите компании в САЩ, част от състава на индексите Dow и S&P 500. Това бе очаквано, тъй като скъпият щатски долар подкопава печалбите на международните пазари на компании като Apple, Procter&Gamble, McDonald’s и Coca-Cola, тъй като тези корпорации имат значителен бизнес по света, а силният долар води до спад в продажбите.

Но изненадващо или не, силният долар удари и по-малките компании в САЩ, въпреки, че за разлика от едрите корпорации, те са фокусирани предимно на вътрешния си пазар, пише CNN.

Индексът S&P SmallCap 600 е намалял с 22% през тази година, подобно на индекса S&P 500, който отчита понижение от 25% за същия период. Измерителят Russell 2000, други индекс, съставен предимно от по-малки компании, също е надолу с 25%.

Това е неочаквано предвид профила на компаниите с ниска пазарна капитализация. „Акциите с ниска капитализация са по концентрирани в САЩ относно изложението на приходите им и е по-малко вероятно да бъдат наранени от силен щатски долар спрямо големите мултинационални компании”, посочва Джим Бесоу, инвестиционен директор в GenTrust.

Акцентът в тези думи трябва да падне на „по-малко вероятно”.

Проблемът се корени в притесненията на инвеститорите относно икономическото забавяне в САЩ. Така ползите от силния долар за вътрешния пазар на САЩ, тоест евентуалното по-слабото изложение към глобалната икономика, всъщност се елиминират от притесненията, че американската икономика ще изпадне в рецесия.

Освен това, долът е толкова силен, че прави вноса от чужбина по-изгоден. Измерителят US Dollar Index, който следи цената на долара спрямо кошница от валута (евро, йена, британска лира и др.) е нараснал с 18% през тази година. А това са лоши новини за малките компании в САЩ, които се опитват да се съревновават с конкурентите си от Европа и Азия.

Федералният резерв няма агресивно да повишава лихвените проценти вечно. Пазарът започва да се подготвя за възможността за малки вдигания на лихвите към края на 2023 година. Това на теория би следвало да стартира поевтиняване на долара.

Междувременно, някои експерти смятат, че има части от щатския пазар където инвеститорите могат да се скрият, дори сред по-големите компании.

„Секторите с по-висока насоченост на вътрешния пазар, като недвижимите имоти и комуналните услуги, са по-малко изложени на тези ефекти. Щатският долар остава насрещен вятър за международните акции и корпоративните приходи, но не може да продължи да нараства безкрайно”, казва инвестиционните стратези на Glenmede в доклад.

Така или иначе, нищо не е напълно защитено от силния долар. Някои ще бъдат ударени по-силно от други, като международните компании и чуждестранните акции ще пострадат повече от по-малките компании, които нямат почти никакъв бизнес на международния пазар.

Докато Фед продължава да повишава лихвите едва ли доларът ще запише някакво значително отслабване. А това ще продължи да бъде проблем за американските потребители и инвеститори.

„Това е предизвикателна среда за всички“, каза Дейвид Джилек, главен инвестиционен стратег в Gateway Investment Advisers, отбелязвайки, че волатилността на пазарите над средното ниво е вероятно да се запази поне до първото тримесечие на 2023 година.

Още: Защо златото не поскъпва въпреки кризата?

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес