Експозициите на еврозоната за последствията от срива на американската Silicon Valley Bank са много ограничени. Това заяви председателят на Еврогрупата Паскал Донаху в интервю за агенция Блумбърг.
Трета американска банка пред колапс
"Имаме много силна регулаторна рамка и рамка за банково оздравяване тук, в Европа. Но всяко банково развитие като това предизвиква въпроси и, разбира се, ще обсъдим това днес в Еврогрупата", посочи той.
"Европейската комисия и Европейската централна банка следят развитието и ще обсъдят въпроса с финансовите министри на валутния блок на среща в Брюксел по-късно днес", добави Донаху.
Според него ситуацията е напомняне, че рискът и моментите на промяна могат да се случат много неочаквано: "От европейска гледна точка ние сме добре позиционирани, направихме такива промени в нашата регулаторна рамка през последното десетилетие. Можем да наблюдаваме и да реагираме на развитието, ако е необходимо".
"Никога нямаме причина да бъдем самодоволни, знаем колко бързо могат да се променят нещата и затова своевременно днес ще можем да получим актуална информация за това къде стоят нещата в момента, но аз съм уверен, че имаме способността да управляваме този вид рискове", отбеляза Донаху.
Шефът на Еврогрупата каза още, че Европейският съюз ще търси как да подкрепи технологичния сектор, за да гарантира, че той все още е в състояние да расте и че перспективите му няма да бъдат значително засегнати.
"Мисля, че нашата банкова система в Европа в момента разбира много добре риска в европейските и глобалните технологии и разполага с правилните мерки, за да управлява този риск и да може да се справи с него в бъдеще", добави той.