Германският канцлер Олаф Шолц е отказал предложението на министъра на икономиката Роберт Хабек за пълна национализация на дружеството „Газпром Германия“. Това съобщава Bloomberg, позовавайки се на източници, запознати с дискусиите.
Шолц е бил разтревожен, че подобен ход би разгневил президента Владимир Путин и би довел до ескалация по въпроса с вноса на руски газ. Все още няма официално потвърждение от офиса на канцлера. Говорителят му съобщи единствено, че Берлин ще отпусне на германския филиал на „Газпром“ солиден заем. Според Reuters той е на стойност 10 млрд. евро.
„За да гарантира сигурността на доставките, федералното правителство удължава и засилва попечителството над „Газпром Германия", написа в сряда в Twitter Щефен Хебестрит. "Освен това на компанията се предоставя заем от KfW (б.а. – държавната инвестиционна банка). Това я предпазва от несъстоятелност и обезпечава важните ѝ бизнес операции".
Попечителството ще бъде удължено след края на септември, когато по принцип е планирано да изтече. Името на компанията, което в момента е Gazprom Germania GmbH, ще бъде променено на Securing Energy for Europe GmbH.
През април компанията, собственост на руската държава, беше поставена под временно управление след нахлуването на Путин в Украйна. След това "Газпром" прекъсна връзките си с германския филиал, което накара правителството в Берлин да поеме временния контрол върху него, за да защити газовите доставки, постъпващи в страната.
„Газпром Германия“ премина под контрола на държавния енергиен регулатор, а ръководителят на министерството на икономиката Роберт Хабек обосновава решението с непрозрачните правни отношения на компанията и нарушаването на правилата за регистрация.
След като бе поставена под попечителството на Берлин, „Газпром Германия“ беше изолирана от търговските партньори и се сблъска с проблеми с ликвидността, което рискуваше да доведе до фалит на големите търговци на газ в Германия и Обединеното кралство, включително Wingas GmbH и Gazprom Marketing & Trading Retail Ltd., което се търгува като Gazprom Energy.
"С този подход федералното правителство запазва влиянието си върху тази част от критичната енергийна инфраструктура и предотвратява застрашаването на енергийната сигурност", се казва в изявлението на германското правителство.
Групата притежава най-голямото място за съхранение на газ в Германия и разполага с глобален търговски екип с клонове в Лондон и Сингапур.