Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Северна Македония окончателно се отказа от въглищната енергетика

17 ноември 2023, 13:39 часа • 7682 прочитания

Международните кредитори, включително Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Световната банка, подкрепят план на стойност 4 милиарда евро за отказване на Северна Македония от въглищната енергетика. Това заяви ръководителят на ЕБВР Одил Рено-Басо пред Ройтерс.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Сделката

Сделката, която се очаква да бъде обявена на започващите на 30 ноември преговори за климата COP28 в Дубай, ще съдържа план за затваряне на двете въглищни електроцентрали в страната и замяната им с 1,7 гигавата възобновяема енергия.

"Въглищата в Северна Македония представляват 40% от енергийния източник, така че това е много голямо и много важно", посочи президентът на ЕБВР. "И е един от примерите за това, което бихме искали да покажем на COP, да представим този подход и това, което той може да донесе, както и ангажимента на страната."

Още: Правителството премахна стойностите за въглища от Пътната карта за климатична неутралност

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Наречен "Инвестиционна програма за справедлив енергиен преход", планът следва подобни усилия за по-бързо извеждане от експлоатация на въглищните централи в Южна Африка, Индонезия, Виетнам и Сенегал с подкрепата на правителствата, публичните кредитори и частните инвеститори.

Цената му - еквивалентна на 2000 евро за всеки от 2 милиона души на Балканите - подчертава трудностите, пред които са изправени много малки държави или държави с ниски доходи при финансирането на прехода към по-чиста енергия.

Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали

Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето

Скопие - най-замърсената столица в Европа

През 2018 г. ООН обяви столицата на Северна Македония, Скопие, за най-замърсената в Европа, а страната от години работи за отказ от въглищата. Но през 2021 г. тя отново отвори спящата електроцентрала REK Oslomej, работеща с въглища, за да намали вноса на електроенергия. И двете ѝ въглищни централи са остарели, неактуални и работят с лигнитни въглища - най-замърсяващият вид въглища.

Говорител на Фонда за инвестиции в климата на Световната банка (ФИК) потвърди, че Северна Македония кандидатства за до 85 млн. долара преференциално финансиране от него, и заяви, че инвестиционният план, включително конкретната сума, ще бъде представен на управителния орган на ФИК за одобрение в началото на следващата година.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Още: Няма да има повече дългосрочни договори за въглищните централи

Рено-Басо заяви, че наред с около 300-400 млн. евро преференциално финансиране, финансирането ще дойде от многостранни кредитори като Международната финансова корпорация (МФК) и от частния сектор.

Говорител на МФК заяви, че зеленият преход, включително в Северна Македония, е един от ключовите й приоритети, но че не е в състояние да потвърди каквито и да било подробности за плана. Световната банка не беше открита веднага за коментар. Правителството на Северна Македония не отговори на молбата за коментар.

През 2021 г. Скопие се присъедини към Алианса "Powering Past Coal" - група от държави, които се ангажират с постепенното спиране на производството на енергия от въглища. След като първоначално си постави за цел да приключи до 2027 г., през януари миналата година тя отложи датата за 2030 г.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес