Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Саудитска Арабия и ОАЕ са готови да увеличат добива на петрол, ако енергийната криза се влоши

04 август 2022, 17:21 часа • 4661 прочитания

Организацията на страните износителки на петрол и техните съюзници (ОПЕК+) взе решение в сряда да увеличи дневния добив на петрол със скромните 100 000 барела на ден.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Решението бе взето на основата на „ограничените резерви“ от допълнителен производствен капацитет, които страните-производителки пазят в случай на „сериозни проблеми с доставките“.

На пръв поглед това може да се разгледа като признание, че лидерът на ОПЕК Саудитска Арабия няма никаква възможност да увеличи добива си, каквото бе и тълкуването на френския президент Еманюел Макрон в разговор с президента на САЩ Джо Байдън миналия месец.

Саудитска Арабия и ОАЕ обаче са готови да увеличат „значително“ добива на петрол, ако световната енергийна криза се влоши тази зима, казват трима неназовани запознати в проблема, цитирани от Reuters.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Саудитска Арабия и ОАЕ могат да добиват „значително повече“ петрол, но биха предприели тази стъпка, само ако кризата с доставките на горива се влоши, казват запознатите.

„Имайки предвид възможността за пълно спиране на газовите доставки за Европа тази зима и потенциалното налагане на таван на цената на руския петрол през новата година, не може просто да хвърляме барели на пазара в момента.“, казва един от източниците.

Източниците не посочват конкретно увеличение, но казват, че Саудитска Арабия, ОАЕ и някои други членове на ОПЕК имат свободен производствен капацитет, равняващ се на около 2.0-2.7 милиона барела на ден.

„Можем да докажем, че имаме повече свободен капацитет, само когато става дума за продължителна криза.“, казва източникът, добавяйки, че именно тогава членовете на ОПЕК биха увеличили производството на петрол.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Това може да се случи още тази зима, имайки предвид политическите и икономическите търкания между Русия, член на ОПЕК+, със Запада, тъй като към момента не се очаква прекратяване на военните действия в Украйна.

След началото на инвазията цените на газа в Европа стигнаха до рекордни нива, а цената на петрола сорт „Брент“ удари 14-годишен връх. Това доведе до ръст на инфлацията и увеличаване на лихвените проценти от страна на множество централни банки по цял свят.

Цените на петрола паднаха от рекордните стойности през март, като днес те се стабилизираха, след като удариха близо шестмесечно дъно вчера на фона на изнесените данни за изненадващо увеличение на запасите на САЩ.

Анализатори твърдят, че ОПЕК+ не вижда полза от увеличаване на добива в условията на падащи цени.

„Със свободен капацитет под 2 мил. барела на ден през август, смятаме, че ОПЕК+ предпочита „да не си хаби силите“, а да е готов справяне с потенциални бъдещи сътресения“, казва Тамас Варга от PVM.

„Нарастват опасенията за бъдещи проблеми в търсенето и ако настоящата тенденция продължи, допълнителните барели ще окажат нежелан натиск върху цените и в същото време ще изчерпат свободния капацитет без да има нужда от това“.

Жест на добра воля

След като Байдън посети Саудитска Арабия през юли и отправи призив за увеличение на добива, анализатори прогнозираха, че от ОПЕК+ ще уважат молбата.

Посещението на президента в Саудитска Арабия бе предвидено след като организацията обяви в началото на юни, че ще увеличи добива през юли и август. На срещата в сряда се обсъждаше увеличение за септември.

Повечето членове на ОПЕК+ се борят да постигнат зададените цели, след като вече са изчерпали производствения си потенциал след години, белязани от недостатъчно инвестиции в нов капацитет.

Именно поради тази причина, това, че ОПЕК+ се съгласи да увеличи производството със 100 хил. барела на ден през септември, е жест на добра воля, казва един от източниците.

Това обаче е най-слабото повишение на добива от въвеждането на системата на производствени квоти през 1982 година.

„Малко е, наистина, но решението показва, че ОПЕК+, въпреки оплакванията на Русия, Иран, Венецуела, заради въведените ограничения върху последните, успя да постигне консенсус и да продължи напред“, казва източникът.

След решението Белият дом заяви, че президентът Байдън ще се фокусира върху поддържането на цените на горивата ниски.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес