В началото на август в САЩ бе приет Закон за чиповете и науката, който предвижда отпускането на 52.7 млрд. долара под формата на субсидии за стимулирането на научноизследователска и развойна дейност в сферата на полупроводниците.
Той има за цел да облекчи недостига на пазара за чипове и да намали зависимостта на САЩ от Китай в сферата на полупроводниците. За да получат финансиране обаче американските компании ще трябва да се съобразят и с определени ограничения.
На американските технологични компании, които получават държавни субсидии, ще бъде забранено да строят заводи в Китай за срок от 10 години, заявяват от администрацията на Байдън, предава BBC.
Ограничението за строеж на нови заводи е въведено, за да се гарантира, „че тези, които получават държавни средства, не могат да правят компромиси с националната сигурност. Не им е позволено да използват тези пари, за да инвестират и да разработват високи технологии в Китай за период от десет години", казва министърът на търговията на САЩ Джина Раймондо, разяснявайки спецификите на Закона за чиповете и науката.
„Компаниите, които получават средства, могат само да разширяват своите вече съществуващи фабрики в Китай и да обслужват китайския пазар“, добавя министърът.
През август Джо Байдън подписа закон, който предвижда отпускането на 280 млрд. долара в рамките на 10 години с цел стимулиране на научноизследователската и развойна дейност в сектора на полупроводниците в САЩ, на фона на опасенията, че най-голямата икономика в света губи технологичното си предимство в полза на Китай.
Законът също предвижда данъчни облекчения за компании, които изграждат заводи за производство на полупроводници в САЩ. В момента САЩ отговаря за около 10% от световното производство на чипове, спрямо 40% през 1990 година.
Китайското посолство във Вашингтон осъди остро приетия закон, наричайки го израз на "манталитета на Студената война".
Китай подчертава значението си на най-голям пазар на полупроводници в света и коментира, че ограниченията вредят и на САЩ. През 2021 г. глобалните продажби на чипове възлизат на около 556 млрд. долара, а вносът в Китай се равнява на 432.6 млрд. щатски долара, което представлява 77.8% от общия световен пазар, предава китайската държавна платформа China Daily.
На някои американски производители на чипове вече бе наложена забрана върху продажбата на най-добрите им технологии в Китай. По-рано този месец на Nvidia и AMD бе наредено да спрат продажбата на свои чипове с изкуствен интелект във втората най-голяма икономика в света.
Дан Айвс от Wedbush Securities нарече ограниченията "ударни": „Това наистина е удар върху Китай и ще раздуха пламъците на геополитическо напрежение“, казва той.