Службата за контрол на чуждестранните активи на САЩ (OFAC) обяви нови санкции срещу четири компании и един товарен кораб за нарушаване на ценовия таван от 60 долара за барел при търговията с руски петрол. Това е второто подобно действие, което OFAC предприема през 2024 г., за да наложи спазване на ограничението.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Още: Германия се готви да национализира местния филиал на "Роснефт"
Проблемът със заобикалянето на санкциите
Страните от Групата на седемте (Г-7) обещаха да засилят прилагането на ценовия таван, въведен за първи път през декември 2022 г. Причината - Русия продължава да изнася голяма част от суровия си петрол на цена над 60 долара за барел, като използва "призрачен флот" от предимно незастраховани танкери.
Още: Призив: САЩ трябва да спре укрепващата дружба между Иран и Русия
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Проблем с тавана за руския петрол, наложен от ЕС и Г-7, изникна и при бургаската рафинерия на "Лукойл" - "Нефтохим", след материал на Politico. Само че Европейската комисия не откри нарушение: ЕК не видя нито свое, нито българско нарушение на ценовия таван за руския петрол (ВИДЕО).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
САЩ за първи път наложиха санкции на нарушителите на ценовия таван през октомври 2023 г., като наказаха две компании и два от техните танкери. Оттогава насам са наложени санкции на още няколко юридически лица и плавателни съдове във връзка с нарушения на ценовия таван.
Снимка: iStock
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Кой е санкциониран?
Санкциите, обявени от OFAC на 8 февруари, бяха насочени към три дружества, базирани в Обединените арабски емирства (ОАЕ), и едно в Либерия. Последната компания, на която OFAC наложи санкции за нарушаване на ценовия таван през януари 2024 г., също беше регистрирана в ОАЕ.
Още: Китайска банка, важна за руските вносители, отказа да работи с Москва
"Самият високопоставен представител на Русия в областта на енергетиката признава, че ценовият таван на коалицията и нашите санкции са довели до разширяване на отстъпките за руския петрол, ограничавайки приходите, на които Кремъл разчита за незаконната си война", заяви Брайън Нелсън, заместник-министър на финансите по въпросите на тероризма и финансовото разузнаване, цитиран от Kyiv Independent.
"Днешната акция срещу кораби, нарушаващи тавана на цените на руския петрол, трябва да послужи като постоянно предупреждение, че можем и ще прилагаме принудителни мерки за нарушаване на тавана", добави той.
Съобщението на OFAC включва и забрана за внос на руски диаманти.
Още: Турски банки закриват все повече руски сметки заради заплахата от санкции