Съединените щати предупредиха най-голямата австрийска банка Raiffeisen Bank International (RBI) и не само, че рискува да попадне под американски санкции и да бъде "отрязана" от американската финансова система, защото продължава да прави бизнес в Русия, предаде EUObserver.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Едно от лицата на американското финансово министерство Ана Морис проведе срещи с австрийското правителство и RBI на 7 и 8 март във Виена. От Raiffeisen не коментираха какво е говорено на срещите, австрийското външно министерство също не обели и дума.
Австрийската банка е включена в списъка на Украйна като "спонсор на войната" заради бизнес делата си в Русия. През 2023 година RBI има 1,3 млрд. евро печалба на руския пазар, където дава работа на 9942 души в общо 490 свои търговски клона. Освен това, банката участва в схема за кредити за руски войници – такива схеми с облекчени условия са част от "облагите" да влезеш в руската армия, които предвижда режимът на издирвания от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
В Европа: САЩ предупреждава не само Raiffeisen
Освен RBI, още 7 европейски известни банки остават на руския пазар – нидерландската ING, германските Commerzbank, Deutsche Bank, унгарската OTP, италианските Intesa SanPaolo, Unicredit и шведската SEB. OTP обаче беше махната от украинския списък със спонсори на войната с цел Унгария да не блокира ключова помощ за Украйна от ЕС, но през 2023 година има 125% увеличение на печалбата на руския пазар – 242 млн. евро на плюс. Банката дава хляб на 2018 руснаци, работещи в 82 търговски клона в Руската федерация и също участва в т.нар. „кредитен мораториум за наборници за руската армия“.
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето
Говорител на Commerzbank призна, че е имало принципни дискусии с американското финансово министерство относно руския финансов пазар. Що се отнася до руския пазар, банката най-вече обслужва корпоративни германски клиенти, правещи бизнес в Русия. Тя не казва дали и каква печалба има от дейността си в Руската федерация, но служителите ѝ там са 130.
Строги санкции? Стоки за половин милиард долара са влезли от ЕС в Русия за година
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Нидерландската ING внесе повече яснота и коментира пред EUobserver, че новите американски правила означават, че "банките, работещи на руския пазар, могат да бъдат санкционирани или да им бъде отказан достъп до системата за клиринг в щатски долари за определен период от време, при условие че съответната банка е улеснила значителни транзакции, които са облагодетелствали руската армия и руския военнопромишлен комплекс". ING обаче не счита, че рискува американски санкции, защото спазва всички ограничения – банката също се занимава предимно с корпоративния сектор що се отнася до Русия, има 270 служители там и портфейл от 1,3 млрд. долара заеми.
Още: Финландия с първа присъда за нарушаване на санкциите на ЕС срещу Русия