Президентът Джо Байдън ще подпише законопроект за отпускането на 52.7 млрд. долара под формата на субсидии за стимулирането на научноизследователска и развойна дейност в сферата на полупроводниците. Това ще засили конкурентоспособността на най-голямата световна икономика, която се стреми да отвърне на Китайското производство на чипове.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Все още не е ясно кога Министерството на търговията на САЩ ще уточни правилата за отпускане на безвъзмездни средства на компаниите в сферата и колко време ще отнеме одобряването на проекти, предава Reuters.
Главните изпълнителни директори на Micron, Intel, Lockheed Martin, HP и Advanced Micro Devices ще присъстват на подписването, определено за 10 ч. местно време, съобщава Белият дом.
Законопроектът има за цел да облекчи недостига на пазара за чипове, който засяга всичко - от автомобили и оръжия до видеоигри. Той включва около 24 млрд. долара инвестиционни данъчни кредити за производителите на чипове, като позволява на последните да спестят 25% от разходите си при откриването на нови фабрики.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Предвижда се да бъдат отпуснати 200 млрд. долара в рамките на 10 години за стимулиране на научноизследователската и развойна дейност в сектора в САЩ, за да може страната да се конкурира с Китай. Конгресът все пак ще трябва да приеме отделен законопроект, за да финансира тези инвестиции.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Китайското посолство във Вашингтон заяви, че Китай "твърдо се противопоставя" на това решение, описвайки го като напомнящо "манталитета на Студената война".
След като конгресът прие Закона за чиповете и науката миналата седмица, много от представителите му казаха, че обикновено не биха подкрепили отпускането на субсидии за частния бизнес, но отбелязаха, че Китай и ЕС са предоставили стимули за милиарди долари на своите компании за чипове.
Представителите също така посочиха съществуващите рискове за националната сигурност и огромните проблеми с глобалната верига на доставки, които възпрепятстват производството в сферата.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии