Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ налива 52 млрд. долара в стимулиране на производството на чипове, за да се конкурира с Китай

09 август 2022, 13:41 часа • 3571 прочитания

Президентът Джо Байдън ще подпише законопроект за отпускането на 52.7 млрд. долара под формата на субсидии за стимулирането на научноизследователска и развойна дейност в сферата на полупроводниците. Това ще засили конкурентоспособността на най-голямата световна икономика, която се стреми да отвърне на Китайското производство на чипове.

Все още не е ясно кога Министерството на търговията на САЩ ще уточни правилата за отпускане на безвъзмездни средства на компаниите в сферата и колко време ще отнеме одобряването на проекти, предава Reuters.

Главните изпълнителни директори на Micron, Intel, Lockheed Martin, HP и Advanced Micro Devices ще присъстват на подписването, определено за 10 ч. местно време, съобщава Белият дом.

Законопроектът има за цел да облекчи недостига на пазара за чипове, който засяга всичко - от автомобили и оръжия до видеоигри. Той включва около 24 млрд. долара инвестиционни данъчни кредити за производителите на чипове, като позволява на последните да спестят 25% от разходите си при откриването на нови фабрики.

Предвижда се да бъдат отпуснати 200 млрд. долара в рамките на 10 години за стимулиране на научноизследователската и развойна дейност в сектора в САЩ, за да може страната да се конкурира с Китай. Конгресът все пак ще трябва да приеме отделен законопроект, за да финансира тези инвестиции.

Китайското посолство във Вашингтон заяви, че Китай "твърдо се противопоставя" на това решение, описвайки го като напомнящо "манталитета на Студената война".

След като конгресът прие Закона за чиповете и науката миналата седмица, много от представителите му казаха, че обикновено не биха подкрепили отпускането на субсидии за частния бизнес, но отбелязаха, че Китай и ЕС са предоставили стимули за милиарди долари на своите компании за чипове.

Представителите също така посочиха съществуващите рискове за националната сигурност и огромните проблеми с глобалната верига на доставки, които възпрепятстват производството в сферата.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес