"Новатек" - най-големият руски производител на втечнен природен газ (LNG) - преустанови производството в своя проект Arctic LNG 2 поради санкциите и недостига на танкери. Новината съобщава "Ройтерс", позовавайки се на два източника от индустрията.
Санкции
През ноември 2023 г. САЩ наложиха санкции на Arctic LNG 2. В края на декември "Новатек", която притежава 60% от проекта, уведоми купувачите за форсмажорни обстоятелства по отношение на бъдещите доставки на втечнен газ. В същото време чуждестранните акционери замразиха участието си в проекта.
Още: "Газпром" купува дела на Shell в Sakhalin Energy за 1 млрд. долара
Проектът включва изграждането на три влака за втечнен природен газ с капацитет от 6,6 млн. тона годишно за LNG всеки. Общият капацитет на трите влака се планираше да е 19,8 млн. тона годишно и около 1,6 млн. тона годишно стабилен газов кондензат. Оператор и собственик на всички активи е OOO Arctic LNG 2, става ясно от сайта на проекта.
Находището "Утренейе" е ресурсната база за Arctic LNG 2. То е разположено на Гиданския полуостров в Западен Сибир.
Първият влак на проекта, който започна предварителното производство на втечнен природен газ през декември, ще бъде спрян поне до края на юни, съобщи един от източниците на "Ройтерс". Въпреки това строителните работи по проекта продължават, допълни той.
Снимка: Novatek.ru
Още: Прогноза: Търсенето на втечнен природен газ ще нарасне сериозно
Няма танкери
Основният проблем е липсата на специализирани танкери, които да могат да транспортират втечнен природен газ.
През септември 2020 г. "Новатек" съобщи, че руската корабостроителница "Звезда" ще построи 15 танкера от ледения клас Arc7, които могат да пробиват лед с дебелина 2 метра. Сега компанията разполага само с три танкера от корабостроителницата.
През декември 2023 г. "Комерсант", позовавайки се на източници, пише, че компанията няма да получи останалите до края на следващата година поради трудности с доставките на оборудване. От "Новатек" сега не коментират нищо.
Още: Финландия смята да забрани руския втечнен газ