Паричната стойност на руския износ се е свила с 35 процента през първото тримесечие на годината, отнесено към същия период на 2022 г., което може да бъде обяснено отчасти с наложения от Запада таван на цените на някои руски петролни продукти. Това съобщи Руската централна банка, цитирана от Ройтерс.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Спадът на износа от Русия и възстановяването на вноса допринесоха за поевтиняването на рублата напоследък до най-слабото й ниво от повече от година, докато по-ниската събираемост на експортни данъци и мита, голяма част от които идват от петролния и газов сектор на страната, увеличи бюджетния дефицит на Русия и намали излишъка й по текущата сметка.
"Стойността на износа на петрол намаля, както поради по-ниските цени, така и поради тавана, наложен от множество страни на цените на руския петрол и петролни продукти", пише в доклад на централната банка, цитиран от БТА.
Според него цената на суровия петрол сорт Брент е била средно 81 долара за барел през тримесечието, което е представлявало спад от 18 процента на годишна база. "Цените на руския петрол се понижиха по-силно", според експертите на банката, които обясняват, че "отстъпката за руския петрол, спрямо сорта Брент, се разшири, включително заради ценовия таван".
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Според експертите спадът в износа на петрол за Европейския съюз обаче е бил компенсиран от увеличаване на продажбите за азиатски страни, търсещи черно злато на намалена цена. Тъй като цената на руския петрол падна под ценовата горна граница, установена от Запада, големи количества не подлежат на никакви ограничения, пише още в доклада на централната банка.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Междувременно институцията съобщи, че Русия ще работи по предложение да плаща на чуждестранни компании, продаващи активи в страната, с облигации на централната банка, обвързани с руски резерви, замразени в чужбина, вместо с пари в брой. Това се разглежда като начин за намаляване на волатилността на руската валута. По-рано през месеца рублата се срина до минимум, какъвто не е достигала от повече от година.
Още за случващото се в Украйна – четете тук