Доставките на руски петрол по море се сринаха през първата седмица след влизането в сила на санкциите на Г-7 и Европейския съюз. Те започнаха да действат от 5 декември.
Bloomberg съобщи на 20 декември, че през горепосочения период общите обеми, изнасяни от Русия, са намалели с 1,86 млн. барела на ден - иначе казано, с 54%.
Количествата суров петрол, предназначени за Китай, Индия и Турция - трите държави, които се превърнаха в единствените значими купувачи на руските доставки, плюс обемите за кораби, които все още нямат крайна дестинация, намаляха средно до 2,53 млн. барела на ден, пише още изданието.
Russia's oil exports more than halved in a week after #G7 sanctions were imposed, Bloomberg reports.
— NEXTA (@nexta_tv) December 20, 2022
In the first full week of sanctions, #Russia's marine shipments of crude oil fell by 1.86 million barrels per day. The average for 4 weeks has also fallen. pic.twitter.com/e7dX8m5Yfd
Това е първият случай през последните пет седмици, в който тези обеми намаляват. На четириседмична средна база общият износ по море е спаднал с 266 000 барела на ден. Доставките за Европа пресъхнаха почти напълно, а тези за Азия също се понижиха, се казва в материала.
Този спад отчасти се дължи на ремонтни дейности в балтийско пристанище, но се наблюдава и недостиг на корабособственици, желаещи да транспортират ключови товари от експортно съоръжение в Азия.
Изданието допълва, че към данните трябва да се подхожда с повишено внимание, тъй като седмичният износ зависи от времето за планиране на товарите, метеорологичните условия и дори от качеството на сигналите, предавани от самите кораби.
Ембаргото на ЕС върху руския петрол, пренасян по море, и ограничението на цената на руския суров петрол от 60 долара за барел влязоха в сила на 5 декември. САЩ, Великобритания, Канада и Австралия бяха забранили руския петрол по-рано.
Тъй като страните от Г-7 (с изключение на Япония) и ЕС забраниха вноса на руски нефт по море, ограничението на цените е мярка, предназначена най-вече за страните извън Г-7 и ЕС. На застрахователите на световния петролен пазар ще бъде забранено да търгуват с руски петрол на цени над горната граница. 95% от този бизнес се намира в държавите от Г-7.
На 21 ноември Bloomberg съобщи, че Русия вече е загубила по-голямата част от петролния си пазар в северните страни на Европейския съюз още преди да влезе в сила ембаргото на ЕС върху руския петрол.
ОЩЕ: Унгария и Хърватия влязоха в остър спор за транзита на руски петрол