За увеличаването на износа на втечнен природен газ е необходима локализация за производство на оборудване за заводите за втечнен природен газ. В противен случай не могат да се реализират изискуемите обеми. Това заяви председателят на "Новатек" Леонид Михелсон по време на международния икономически форум, който се провежда в Санкт Петербург.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
По думите му, финансирането на отрасъла не е възможно без участието на властите. Михелсон изчислява необходимите средства в размер на 24 млрд. рубли.
"В чужбина индустрията се е формирала с десетилетия, да се осъществи производството на оборудване с такава висока сложност без държавна подкрепа не е възможно", каза още Михелсон.
Той подчерта, че за важността от подкрепа на предприятията, локализиращи оборудване за втечнен природен газ, компанията алармира отдавна, но ако не се положат допълнителни усилия, то пазарната ниша за втечнен природен газ за Русия ще се затвори.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
"Новатек" е втората по обем на реализация на газ компания в Русия след "Газпром" и лидер по доставки на втечнен природен газ. Най-големият проект на компанията е заводът "Ямал СПГ", той става основна площадка за тестване на руско оборудване, което трябваше да смени чуждестранните линии.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
През септември 2021 година в рамките на Източния икономически форум Михелсон, заяви, че всичко работи зле. Претенциите му тогава се отнасяха до всички доставчици. Милиардерът посъветва руските заводи "да се учат, да се учат и да правят добра продукция."
Припомняме, че по-рано от "Газпром" обявиха са свиване на обемите на газа по тръбопровода "Северен поток" с 40%. Причина затова е липсата на оборудване - германската компания Siemens не е върнала в срок газопреносните агрегати, тъй като е трябвало да бъдат ремонтирани в Канада, а това е забранено от канадските санкции.
Русия допусна спирането на "Северен поток"
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии