Склонността на руското население да пести и намаляването на търсенето на вносни стоки създава условия за постепенното връщане на икономиката към балансиран растеж. Това заяви Руската централна банка в прогнозата си за растежа на БВП на страната.
Лихвите
На днешното си заседание, първо по паричната политика за годината, банката реши да запази без промяна основния лихвен процент на ниво от 16 на сто, предаде ТАСС. Според нея е рано да се говори, че процесът на спад на инфлацията в страната вече е достатъчно устойчив, за да може и лихвите да започнат да падат.
Съветът на директорите на банката признава, че инфлационният натиск е намалял, но все още е твърде силен. В същото време вътрешното търсене далеч изпреварва възможностите за задоволяването му със стоки и услуги, посочват от банката.
Още: Руските банки с рекордна печалба, въпреки санкциите
Същевременно банката промени нагоре прогнозата си за средния лихвен процент за настоящата и следващата година съответно от 12,5-14,5 на сто в предходната прогноза на 13,5-15,5 на сто и от 7-9 на сто на 8-10 на сто. За 2026 г. прогнозата е за средна лихва от 6-7 на сто.
БВП
За сметка на това банката подобри прогнозата си за растежа на БВП на Русия от 0,5-1,5 на сто до 1-2 на сто през годината. Банката отчита, че през 2023 г. икономическият растеж е бил 3,6 на сто, което е над прогнозите. За 2025 и 2026 г. банката очаква ръст на БВП от съответно 1-2 на сто и 1,5-2,5 на сто.
Данните на банката показват още, че инфлацията през 2023 г. е била средно 7,4 на сто, като през декември-януари е спаднала до 6,6 на сто спрямо 11,5 на сто през есенните месеци. Базовата инфлация пък спада до 7 на сто спрямо 10,2 на сто в периода септември-ноември, което отразява нарастващите ефекти на затягането на парично-кредитната политика.
Банката изтъква, че за постигането на желаната инфлация от 4 на сто е необходимо поддържането на строга парична политика за по-продължителен период от време.
Още: Резервите на Руската централна банка продължават да се стопяват