Страните от коалицията, наложила ценови таван на руския петрол, са увеличили вноса на рафинирани петролни продукти от страни, които са станали най-големите вносители на такъв. Това е сериозна вратичка, която може да подкопае въздействието на санкциите върху Русия, се казва в доклад на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA), цитиран от БНР.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Една година след инвазията на Русия в Украйна страните от тази западна коалиция повишиха вноса на рафинирани петролни продукти от Китай с цели 94%, от Турция (с 43%), от ОАЕ (с 23%), от Сингапур (с 33%) и от Индия с 2 на сто.
Още: Саудитска Арабия и ОАЕ купуват евтин петрол от Русия, а продават своя скъпо
Тази коалиция на ценовия таван увеличи вноса си от тези страни с общо 80%, или с 20,5 млрд. долара през годината след нахлуването на Русия в Украйна в сравнение с предходната година.
"Ние наричаме "перачници" тези пет държави, които са увеличили покупките на руски петрол и го "препират" в нефтени продукти, изпращани до страни, които са наложили санкции на руския петрол", отбелязва CREA.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Сред коалицията, стояща зад тавана на цените на руския петрол, най-големият вносител на петролни продукти от тези "страни-перачници" е ЕС, чийто внос възлиза на 17,7 млрд. евро. Австралия е закупила на нефтени продукти на стойност 8,0 млрд. евро през 12-месечния период след нахлуването на Русия в Украйна, следвана от САЩ (с 6,6 млрд. евро), Обединеното кралство (5 млрд. евро) и Япония (4,8 млрд. евро).
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Европа наскоро увеличи вноса си на горива от Индия, където рафинериите се подхранваха с евтин руски суров петрол, съобщи Ройтерс по-рано този месец.
Откакто ембаргото върху руските горива влезе в сила на 5-и февруари, европейският внос на дизелово гориво и реактивно гориво от Индия е нараснал до 200 000 барела на ден. Това е доста повече от 154 000 барела на ден среден индийски внос на гориво в Европа преди руското нахлуване в Украйна през февруари 2022 г.
През годината след началото на руската военна инвазия вносът по море на руски суров петрол в Китай, Индия, Турция, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Сингапур се е увеличил със 140% в обемно изражение в сравнение с 12-месечния период преди войната. Общата стойност на техния внос беше 74,8 милиарда евро за дванадесетте месеца, като от забраната на ЕС за руски суров петрол една година след началото на войната, тези пет "държави-перални" съставляват 70% от руския износ на суров петрол.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Тъй като Русия е принудена да предлага петрол с отстъпка, за да гарантира, че ще може да намери купувачи, "страните-перачници" рафинират по-големи обеми от внесения руски суров петрол, за да изнесат след това рафинираните продукти към страни, налагащи санкции (с 26% повече от рафинираните петролни продукти са изнесени за страни от коалицията на ценовия таван една година след инвазията в Украйна в сравнение с предходните 12 месеца).
В момента това е законен начин за износ на петролни продукти за страни, които налагат санкции на Русия, тъй като произходът на продукта е променен.