Въпреки наложените санкции върху руския петрол от страна на ЕС, Русия смята да се придържа към договореното с ОПЕК+ увеличение на добива на суров петрол през юли и август.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Русия, като част от алианса между ОПЕК и техните съюзници, известен като ОПЕК+, планира да увеличи добива си от 9,9 млн. барела петрол на ден до 11 млн. барела дневно това лято, каквато е и предвидената квота от сделката с ОПЕК +. Краят на договорката ще бъде през септември, като все още не са ясни перспективите за по-нататъшни ограничения върху растежа на нефтодобива, предава руското издание на Forbes.
Вицепремиерът Александър Новак заяви в ефира на Россия 24, че решенията на ОПЕК+ за увеличаване на производството на петрол през юли и август с 648 000 барела на ден ще позволят на страната да има „балансиран пазар“. Вицепремиерът припомня, че търсенето на руски петрол нараства заради отпадането на COVID мерките в Китай.
Според условията на споразумението през август Русия и Саудитска Арабия ще добиват 11 млн. барела петрол на ден, а през юли квотата е 10,8 млн. барела на ден.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Това увеличение идва въпреки санкциите на ЕС наложени върху Роснефт и Газпром Нефт от май и шестият пакет санкции от юни, който предполага въвеждането на ембарго върху руския петрол от декември 2022 година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Анализаторът от Агенцията за анализ на кредитния рейтинг (АКРА), акредитирана от Централната банка на Русия, Василий Танурков отбелязва, че страните ще спрат да координират тясно действията си на пазара. Това според него обаче няма да окаже значително влияние.
Според него повечето страни от ОПЕК+ сега нямат капацитет да увеличат значително добива си. Цените на петрола обаче може да се стабилизират на фона на забавянето на световната икономика, а не поради увеличаване на предлагането на пазара.
Антон Усов от одитно-консултантската компания Kept предположи, че страните от ОПЕК+ ще продължат да се придържат към параметрите на сделката и след официалното изтичане на нейния срок. Той допусна възможност за формално удължаване на споразуменията с цел поддържане на приемлива цена. Анализаторът отбеляза, че членовете на алианса обаче са заинтересовани да поддържат висока цена, за да увеличат доходите си.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии