Дори ако някои страни спират или постепенно спрат покупката на руски енергийни суровини, приходите на Русия от петрол и газ тази година ще бъдат около 285 милиарда долара. Това е повече спрямо приходите през 2021 г. с над една пета, съобщава Bloomberg Economics, предаде БГНЕС.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Общо валутните резерви на страната, замразени в други страни заради наложените санкции, са в размер на 300 милиарда долара.
Според разчетите на агенцията, Русия е регистрирала 50% увеличение на приходите от петрол през първите четири месеца на годината, като печели до 20 милиарда долара на месец от продажбата на петрол и гориво.
Същевременно, през април 2022 г. брутния вътрешен продукт на Русия е намалял с 3% на годишна база, след като отбеляза ръст от 1,3% през март, 4,1% през февруари, и 5,6% през януари, съобщиха от Министерството на икономическото развитие на Русия.Ведомството обяснява намалението на БВП с "безпрецедентния санкционен натиск", който предизвика транспортни и логистични ограничения, както и намаляване на вътрешното търсене.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Преди дни руското министерство на финансите прогнозира 12% намаление на БВП заради наложените санкции, което може да изличи напълно "десетилетието на икономически растеж" на страната. Разчетите, обаче, са вътрешни, а публично това число не се споменава, уточнява "Интерфакс".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Международният валутен фонд прогнозира спад на икономиката на Украйна с 35% тази година, на Русия - с 8,5%. Централната банка на Русия очаква до края на 2022 г. БВП на Русия да спадне с 8-10%.
ОЩЕ: Унгария блокира петролното ембарго на ЕС, този път заради санкциите срещу руския патриарх Кирил