Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия обмисля разплащане с криптовалути по външнотърговски договори

31 май 2022, 12:47 часа • 2878 прочитания

Юридическите лица и индивидуалните предприемачи в Русия скоро може да имат възможност да използват криптовалути като разплащателно средство за външнотърговски дейности.

Това предложение се съдържа във финалната версия на законопроекта „За цифровите валути“, на Министерството на финансите на Руската федерация, който засяга регулирането на пазара на криптовалути в страната.

Документът беше представен на дискусионната платформа на Единна Русия на 27 май, посветена на развитието на блокчейн технологиите и регулирането на цифровите финансови активи, предава руското издание Ведомости, което разполага с документа.

Законопроектът на Министерството на финансите все още забранява използването на криптовалути като платежно средство в Русия, но позволява трансакции през руски банки и за клиенти, които преминават през идентификация.

Трансакции ще могат се извършват както от оператори (крипто борси), които обслужват клиенти, така и от банки след откриване на банкова сметка.

В новата версия на документа обаче се прави уговорка: само използвайки „идентификатора, предоставен от оператора на платформата за цифрова търговия“, юридическите лица и индивидуалните предприемачи ще могат да плащат за своите външнотърговски договори, включващи парични преводи за стоки, услуги, интелектуална дейност и други.

Текущата версия на документа на Министерството на финансите взема предвид коментарите на Министерството на икономическото развитие, Министерството на вътрешните работи, Министерството на цифровото развитие, Федералната данъчна служба, Федералната служба по финансов мониторинг и Центъра за национални проекти към Центъра за анализи към правителството.

В същото време, законопроектът не беше съгласуван с Централната банка на страната поради негативната й позиция по отношение на тази законодателна инициатива, посочва писмо на вицепремиера Дмитрий Чернишенко, адресирано до министър-председателя Михаил Мишустин.

Позицията на Банката на Русия по отношение на легализирането на криптовалутите е доста радикална: тя се противопоставя на копаенето на криптовалути, обращението им и техния обмен.

Според позицията на Централната банка криптовалутите се използват главно за пиране на пари или за финансиране на терористични акции. Те също така създават рискове от отслабване на обменния курс на рублата, намаляване на обема на финансиране на икономиката, пълна загуба на инвестиции на частни инвеститори в криптовалути и други.

В средата на февруари Централната банка разработи собствени законопроекти за управление на този пазар, като ги изпрати до Министерството на финансите. Тя  предложи да се забрани добива, циркулацията и притежаването на криптовалути в Русия, а за нарушаване на забраните да се предвиди глоба до 1 млн. рубли.

На банките, според проекта на Централната банка, също трябва да бъде забранено да притежават криптовалути. Законопроектът на практика забранява и рекламирането на всякаква информация за виртуални валути.

По време на дискусията на 27 май заместник-председателят на Комисията по информационна политика на Държавната дума Антон Горелкин отбеляза, че Единна Русия подкрепя законопроекта на Министерството на финансите, но „отбелязва необходимостта от координация с Централната банка, за да се постигне оптимално предприемане на регулация и защита на интересите на гражданите“.

Ползи и недостатъци

Разбира се, съществуват и недостатъци в идеята за разплащане посредством цифрови валути, пише руското издание. Криптовалутите обработват много по-малко плащания от традиционните платежни системи.

Друг проблем възниква, когато руски юридически лица и индивидуални предприемачи преминават към криптовалутите като част от външнотърговските си дейности. След санкциите, наложени на руски граждани заради инвазията в Украйна, е възможно плащания в големи размери да бъдат блокирани от чуждестранни регулатори.

От друга страна обаче, разрешението за международна търговия във виртуални валути би могло да опрости взаимните сетълменти от инвестиционен характер за руснаците и да намали санкционния натиск върху руската икономика.

Сред предимствата на плащането с криптовалути по външнотърговски договори е липсата на необходимост руските граждани да се свързват с банки-кореспонденти, за да извършат плащане.

Още: Една от най-бедните държави в света прие биткойн за официална валута

Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес