Русия планира през настоящата година да продаде на "приятелски" страни над 80 на сто от експортния си петрол, както и 75 на сто от петролните продукти за износ. Това съобщи руският вицепремиер Александър Новак пред списание "Енерджи Полиси", предаде ТАСС.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
В Русия "все още търсим и откриваме нови пазари. Тази година се очаква повече от 80 на сто от износа на петрол и 75 на сто от петролните продукти да бъдат доставени в "приятелски" страни", каза той.
Според Новак постепенното отхвърляне на руския петрол от западните страни "вече предизвика нестабилност на световните петролни пазари, както и отрицателни икономически ефекти за страните, които наложиха ограниченията. Петролът сорт Брент достигна връх от 125 долара за барел и остана над 100 долара за барел до есента на миналата година".
Русия се примири: Цената на руския петрол пада и ще пада стремглаво
Той е предупредил за несигурност около световните пазари на черно злато, като е добавил, че западните страни от групата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), в която членуват САЩ, Канада и Норвегия, могат да освободят своите стратегически петролни резерви.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
На този фон износът на газ от Русия през 2022 г. е намалял до 184,4 милиарда кубични метра, или с цели 25,1 на сто по-малко спрямо количествата през 2021 г. Драстичният спад е в резултат на саботажите на газопроводите "Северен поток 1 и 2", обясни Новак.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
По думите му Русия е добила 673,8 милиарда кубични метра синьо гориво миналата година. Страната е положила усилия върху диверсификацията на експортната си инфраструктура, е добавил той, заради което сега Русия може да продава повече газ на Азиатско-тихоокеанския регион.
"За тази цел Газпром, по указание на руския президент, работи за ускоряване на изграждането на Далекоизточния маршрут, както и на газопровода "Силата на Сибир-2", каза още Новак.