След извънредни разговори в Белия дом републиканските лидери на Конгреса започнаха да звучат оптимистично, че сделката за повишаване на тавана на дълга на САЩ е постижима. Но председателят на Камарата на представителите Кевин Маккарти заяви пред репортери, че двете страни все още са далеч една от друга.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Без сделка САЩ могат да изпаднат в катастрофален фалит по дълга си от 31,4 трлн. долара още на 1 юни.
Противопоставянето принуди президента на САЩ Джо Байдън да съкрати свои ангажименти в чужбина. Президентът заяви, че едночасовата среща в Овалния кабинет е била "добра и продуктивна", като изрази оптимизъм относно перспективите за постигане на споразумение.
Маккарти каза пред репортери, че вярва, че е възможно да се постигне споразумение до края на тази седмица.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
В замяна на подкрепата за повишаване на тавана на дълга републиканските лидери настояват за бюджетни съкращения. Те искат и по-строги изисквания за работа на получателите на държавни помощи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Президентът Байдън неведнъж е заявявал, че потенциалната неплатежоспособност по дълга и бюджетните въпроси трябва да бъдат отделни теми за обсъждане.
Байдън трябва да отлети за срещата на върха на Г-7 в Япония днес. След това се очакваше той да се отправи към Папуа Нова Гвинея за разговори по регионалната сигурност и към Австралия за среща на "четворката" заедно с лидерите на Индия, Япония и Австралия. Сега обаче той ще се върне след края на срещата на върха в Хирошима на 19-21 май, за да "гарантира, че Конгресът ще предприеме действия" за предотвратяване на фалита, се казва в изявление на Белия дом.
Достигането на тавана на дълга би означавало, че правителството на САЩ няма да може да заема повече пари. Неизпълнението на задълженията може да разклати световните финансови пазари и да разруши доверието в политическата способност на Америка да плаща сметките си.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Министърът на финансите Джанет Йелън заяви по време на събитие във вторник, че "неплатежоспособността на САЩ ще доведе до икономическа и финансова катастрофа".
Междувременно говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби заяви: "Има страни като Русия и Китай, които не биха искали нищо повече от това да обявим фалит".
Сделката за избягване на този сценарий засега се оказва трудно постижима. През април републиканците предложиха споразумение, според което лимитът на дълга ще бъде отложен с 1,5 трлн. долара. В замяна на това те ще запазят разходите на ключови правителствени агенции на нивата от 2022 г. за следващата финансова година и ще ограничат ръста на разходите до 1% годишно през следващите 10 години. Републиканците твърдят, че това ще доведе до икономии в размер на 4,8 трлн. долара.
Предложението обаче ще провали няколко от законодателните приоритети на Джо Байдън, включително опрощаването на студентски заеми.
Последният път, когато САЩ бяха пред фалит през 2011 г., законодателите сключиха споразумение часове преди крайния срок. Това противопоставяне доведе до понижаване на кредитния рейтинг на САЩ и до рязък спад на фондовия пазар.
"Никой не трябва да използва фалита като заложник", заяви лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър. "Последиците ще бъдат опустошителни за Америка", добави той.
От 1960 г. насам таванът на дълга на САЩ е бил повишаван, удължаван или преразглеждан 78 пъти.
ОЩЕ: САЩ удари нов рекорд на държавния си дълг няколко години по-рано от очакваното