Русия увеличи вноса на бензин от съседен Беларус през март, за да се справи с риска от недостиг на вътрешния си пазар заради непланирани ремонти на руски рафинерии след атаките с дронове, предава Reuters, като се позовава на четирима източници от индустрията и търговията.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Обикновено Русия е нетен износител на гориво и доставчик на международните пазари, но трудностите в рафинирането заради точните украински удари с дронове принуди петролните компании да внасят гориво. Поредно потвърждение за трудностите - рафинерията на "Роснефт" в Куйбишев спря работа след успешна украинска атака, тя е с годишен капацитет на преработка 7 млн. тона: Руската рафинерия край Самара е спряла цялото си производство след удара с дрон
Русия вече забрани износа на бензин от 1 март, за да се опита да осигури достатъчно гориво за вътрешния си пазар след многократните украински удари с дронове срещу руски рафинерии от началото на годината.
ОЩЕ: Украйна подпали поне още една руска рафинерия (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Обикновено Русия внася много малко гориво от Беларус, въпреки че се обърна към него миналия август до октомври, когато се сблъска с недостиг на гориво, което доведе до бързо покачване на цените на бензина и предизвика нова забрана за износ на петролни продукти.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Тази година Русия отново е увеличила вноса на бензин от Беларус, като през първата половина на март той достигна почти 3000 тона, обявиха запознати източници пред Reuters. През февруари Русия е внесла 590 тона, докато през януари няма доставки от Беларус.
Снимка: Getty Images
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Двама източници от индустрията, пожелали анонимност, тъй като не са упълномощени да говорят публично, заявиха, че се водят дискусии за по-нататъшен внос между правителствата и петролните компании.
По думите на един от тях преговорите са били трудни, тъй като Беларус дава приоритет на износа на своето гориво на международните пазари. С други думи - Беларус предпочита да продава не на Русия, защото цената е по-добра.
Колко ще се изисква от Русия като цена ще зависи от продължителността на ремонта на рафинериите, отбелязва друг източник.
ОЩЕ: САЩ призовават Украйна да не съсипва руските рафинерии: Петролът щял да поскъпне
Руските петролни компании могат да увеличат доставките на петрол за беларуските рафинерии в замяна на допълнителни петролни продукти за доставка в Русия, заявиха източници от индустрията.
Беларус обикновено изнася петролните си продукти през руските балтийски пристанища на международните пазари съгласно дългосрочни споразумения за транзит между държавите.
Снимка: iStock
Беларус има две петролни рафинерии – петролната рафинерия „Нафтан“ в Новополоцк и петролната рафинерия „Мозир“. Всяка има капацитет от 12 млн. тона годишно (около 240 000 барела на ден), но те обикновено работят с по-малък капацитет, като всеки рафинира около 9 млн. тона годишно (около 180 000 барела на ден).
Не е ясно колко може да увеличи производството Беларус и източници от индустрията казаха, че има технически затруднения.
Министерството на енергетиката на Русия и държавната петролна компания на Беларус Белнефтехим, която управлява и двете рафинерии в републиката, не отговориха на искания за коментар. Нито пък руските „Роснефт“, „Лукойл“, „Татнефт“ и „Газпромнефт“, всички основни доставчици на петрол за Беларус и оператори на бензиностанции в републиката.
ОЩЕ: Украйна е унищожила огромно количество руски петрол (ВИДЕО)
Рафинериите в Беларус използват главно руски петрол като изходна суровина, докато руските петролни компании с дъщерни дружества в Беларус също купуват бензин от рафинериите, за да снабдяват своите беларуски бензиностанции.