Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Притесненията за търсенето на Китай определиха цените на петрола

11 март 2024, 09:55 часа • 2217 прочитания

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник на фона на загрижеността за слабото търсене в Китай, въпреки че продължаващият геополитически риск около Близкия изток и Русия ограничи спада, предава Reuters.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Фючърсите на сорта Брент поевтиняват с 55 цента, или 0,7%, до 81,53 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол (WTI) се понижи с 57 цента, или 0,7%, до 77,44 долара.

И двата бенчмарка записаха спад миналата седмица, като цената на Брент падна с 1,8%, а на WTI – с 2,5% поради низходящи китайски данни, които показваха по-меко търсене в света в най-големия вносител на петрол в света.

ОЩЕ: Водещите потребители в света тласнаха цените на петрола нагоре

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

„Притесненията относно слабото търсене в Китай надделяха над удължаването на съкращенията на предлагането от страна на ОПЕК+“, казва Хироюки Кикукава, президент на NS Trading, подразделение на Nissan Securities, като добавя, че смесените сигнали от данните за работните места в САЩ са подтикнали някои търговци да коригират позициите.

Снимка: iStock

„Все пак загубите ще бъдат ограничени от повишения геополитически риск, с възможността да не бъде постигнато примирие във войната между „Хамас“ и Израел“, казва той.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Данните от миналата седмица показаха, че ръстът на работните места в САЩ се е ускорил през февруари, но повишаването на нивото на безработица и умереното увеличение на заплатите задържаха на масата очакваното намаление на лихвените проценти на Федералния резерв през юни.

ОЩЕ: Цените на петрола остават стабилни след търговските данните за Китай

Миналата седмица Китай постави цел за икономически растеж за 2024 г. от около 5%, което много анализатори смятат за амбициозна, ако страната не въведе повече икономически стимули.

Вносът на суров петрол в Китай е нараснал през първите два месеца на годината спрямо същия период на 2023 г., но е бил по-слаб от предходните месеци, показаха данните от миналата седмица.

От страна на предлагането, ОПЕК и нейните съюзници, известни като ОПЕК+, се споразумяха в началото на този месец да удължат доброволните съкращения на добива на петрол с 2,2 млн. барела на ден през второто тримесечие.

Снимка: iStock

„Тъй като ОПЕК+ удължи споразумението си за доброволно намаляване на производството до края на второто тримесечие, това може да затегне пазара, докато търсенето се възстановява от сезонното си затишие“, пишат в бележка анализатори от ANZ Research.

В Близкия изток ръководителят на „Хамас“ Исмаил Хания обвини Израел в неделя, че забавя преговорите за прекратяване на огъня и отхвърли искането за прекратяване на войната в Газа, но каза, че групата още търси решение чрез преговори.

ОЩЕ: Цената на петрола: ОПЕК+ и Китай определиха моментната ситуация

Напрежението ескалира и в Русия и нейните съседи, пораждайки страх от потенциална ескалация на конфликт извън Украйна, казва Кикукава от NS Trading.

Президентът на Молдова подписа в четвъртък споразумение за сътрудничество в областта на отбраната с Франция, заявявайки, че Русия подновява усилията си да дестабилизира нейната страна и че ако президентът Владимир Путин не бъде спрян в Украйна, той няма да спре дотам.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес