Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Приходите от руския петрол са намалели с близо 50%

15 юни 2023, 23:05 часа • 2542 прочитания

Приходите на руското правителство от петрол са спаднали с близо 50% през първите пет месеца на тази година. Това заяви заместник-министърът на финансите на САЩ Уоли Адейемо, шест месеца след въвеждането на ценовия таван, предаде АФП.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Ценови таван върху два вида руски петролни продукти - новият план на Запада

За да ограничи приходите на Москва след нахлуването ѝ в Украйна и същевременно да гарантира, че тя ще продължи да снабдява световния пазар, коалиция, включваща Г-7, Европейския съюз и Австралия, определи през декември таван на цената от 60 долара за барел руски суров петрол.

Този спад в приходите от петрол спрямо преди една година "се случи въпреки факта, че днес Русия изнася повече суров петрол, отколкото в началото на войната", заяви Адейемо в подготвените си изказвания на събитие в Центъра за нова американска сигурност във Вашингтон. "Въпреки по-големия износ, Русия печели по-малко пари, защото нейният петрол сега се търгува с отстъпка от 25% спрямо другия петрол в света", добави той, цитиран от БГНЕС.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Запитан как Вашингтон оценява руските приходи, служител на Министерството на финансите, който говори при условие на анонимност, заяви, че Съединените щати разполагат с няколко инструмента - включително наблюдение на пазарните цени, които руските износители получават за петрола.

Още за случващото се в Украйна – четете тук

Руските официални лица също така са посочили натиска от намаляващите приходи от петрол, добави служителят, въпреки че отбеляза, че няма план кога ще бъде премахнат ценовият таван.

Засега Русия обмисля да намали загубите на приходи, като се откаже от данъчно облагане, основано на пазарната цена на Urals - доминиращата петролна смес. Вместо това руските власти ще изчисляват данъците, като приемат цена, която е "фиксирана значителна отстъпка от цената на Brent, световния бенчмарк", заяви Адейемо в подготвените си бележки.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Макар това да предполага, че данъците на руските петролни компании ще се повишат, дори и когато таванът на цените намалява приходите, Адейемо добави, че промяната на практика "фиксира огромна отстъпка поради въздействието на тавана на цените". Според Адейемо санкциите и контролът върху износа са затруднили замяната на повече от 10 000 единици оборудване, които Русия е загубила по време на войната.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес