Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Преосмисля ли Германия затварянето на атомните си централи?

28 юли 2022, 15:23 часа • 4223 прочитания

Германия обмисля да отложи затварянето на трите все още работещи атомни централи в страната. Причината е необходимостта от производство на енергия в момент, в който Русия продължава да намалява доставките на газ към най-голямата европейска икономика, пише Business Insider.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Министърът на икономиката разпореди да се състави план за посрещането на най-лошия сценарий, стана ясно от думите на немският канцлер Олаф Шорц в петък в отговор на въпроса дали е възможно да преосмисли поддържането на работата на централите.

"Икономическият министър възложи засилени изчисления относно възможно най-лошия сценарий. Нека го видим.", каза Шолц пред Bloomberg.

Въпросът е от изключителна важност за Германия, която постепенно се отказва от ядрената енергия след аварията във Фукушима през март 2011 година. Темата винаги е била обсъждана в страната, в която противниците на ядрената енергия ясно заявяват позициите си още от 70-те години на миналия век.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Миналия месец Шолц отхвърли предложенията за удължаване на експлоатационния период на атомните централи в страната.

Изправяйки се пред енергийна криза обаче, настроенията в Германия относно ядрената енергетика, дори и тези на Партията на Зелените, която ясно заявява позицията си срещу ядрената енергия, започват да се смекчават. 

„В тази криза трябва да предприемаме действия спрямо ситуацията и да вземем предвид всички възможни мерки.“, казва лидерът на Зелените Рикарда Ланг пред немската телевизия в неделя, предава Guardian.

„Трябва да предотвратим вълната от бедност.“, добавя тя.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

35% от вноса на природен газ в Германия идва от Русия. Елeĸтpoцeнтpaлите внacят пoчти цeлия пpиpoдeн гaз, ĸoйтo изпoлзвaт. Той от своя страна се използва за oĸoлo eднa чeтвъpт oт енергийното производство в cтpaнaтa, сочат данни на миниcтepcтвoтo нa иĸoнoмиĸaтa.

Русия обаче намалява доставките към Германия, посочвайки наложените на федерацията санкции, които забавят справянето с техническите проблеми по „Северен поток 1“, като причина.

В сряда физическите потоци по „Северен поток 1“ се равняваха на едва 20% от общия капацитет. Ограничените количества газ вдигат цените на синьото гориво и увеличават сметките за енергия.

Индустрията в страната също алармира за сериозните икономически последици, които може да причинят пълното спиране на газовите потоци. Πo-paнo тoзи мeceц неназован пpeдcтaвитeл нa пpoфcъюзите в cтpaнaтa ĸoмeнтиpa, чe е възможно сриването на цели индycтpии, а това ще доведе до загубата на хиляди работни места.

„Компаниите очакват да развиват бизнеса си, изправяйки се прид много по-големи трудности през идните месеци. Те също се чувстват незадоволени от сегашното си положение.“, казва Клеменс Фуест, президент на мозъчния тръст Ifo Institute. „Германия се намира на ръба на рецесия.“, добавя той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес