Гуверньорът на Руската централна банка Елвира Набиулина и главният изпълнителен директор на "Сбербанк" (банката е под западни санкции) Герман Греф са провели среща с руския президент Владимир Путин и са го предупредили какви ще са дългосрочните последици за руската икономика заради увеличаващата се тежест на западните санкции заради войната в Украйна. Това съобщава Financial Times, като цитира свои източници.
Набиулина и Греф са се срещнали с Путин по своя инициатива, което подсказва колко сериозно е положението. На срещата руският диктатор е попитал как може да се избегне най-лошият сценарий, но изглежда не е получил честен отговор. Казано му е изрично обаче, че западните санкции ще върнат руската икономика десетилетия назад и ще имат изключително негативен ефект върху стандарта на живот в страната.
Набиулина беше един от хората, които бяха крайно шокирани от старта на войната и имаше медийни публикации, че е искала да се оттегли от поста си, но Путин не е позволил това да се случи.
Междувременно, Руската централна банка запази основната си лихва на 7,50%. Това е лихвата, по която Руската централна банка отпуска заеми на търговските банки, опериращи в страната. За сравнение в момента Федералният резерв обмисля дали да не вдигне основната лихва в САЩ на 5%. В момента тя е на ниво 4,25% - 4,5%. В ЕС е между 2-2,5%.
Само през ноември инфлацията в Русия е скочила до 12%, през декември се чака да е 12,7%. Руската централна банка очаква догодина инфлацията да падне до между 5 и 7%, а през 2024 година – до 4%. Не е ясно на какво са базирани такива очаквания предвид това, че изобщо не се вижда устойчив край на войната в Украйна. Но Руската централна банка оценява инфлационния натиск като "умерен".
Изрично Руската централна банка предупреждава, че възможностите да се разширяват производства са силно ограничени. Очевидно е защо – мъжете масово са на фронта. Съответно, няма проблем с безработицата, само че растат заплатите и скоро техният размер може да изпревари растежа на производителността на труда, а това ще означава, че много работодатели ще бъдат изправени пред угрозата от фалит. Отделно, забавянето на световната икономика означава и по-малък външен интерес към руския износ, а банката предвижда допълнителни проблеми с доставки на оборудване т.е. още повече трудности за руското производство. Потребителското търсене пък остава слабо.
ОЩЕ: България напуска две банки, доминирани от Русия, може да останем сами от ЕС в тях