Цената на петрола тръгна във възходяща посока след информацията, че Европейският съюз може да наложи ембарго върху вноса на петрол от Русия. Цените започнаха да нарастват по време на вчерашната търговия, като днес продължават да се увеличават. Това се случва на фона на сериозна пазарна волатилност, провокирана от атаката на Русия над Украйна.
Русия бе ударена с редица международни санкции, които оказват натиск над икономиката и финансовия сектор на страната, но в същото време създават несигурност на световните пазари. Докато петролът поскъпва, цената на природния газ засега остава стабилна, въпреки, че продължава да се движи на равнище с около 30% по-високо спрямо цените от преди началото на военния конфликт.
Фючърсите върху цената на суровия петрол тип „Брент” поскъпват с 2.45% по време на днешната търговия, достигайки цена от 118.5 долара за барел. Петролът е поскъпнал с около 10 долара спрямо нивото си в края на миналата седмица, когато се черното злато се търгуваше на цена от около 108 долара за барел.
Щатският лек суров петрол WTI поскъпва с 2.3% до 114.4 долара за барел. В края на миналата седмица цената се движение на нива от около 104 долара за барел.
Друг фактор, които увеличава несигурността на пазара са новините от уикенда за атаки с дронoве и ракети по енергийни съоръжения в Саудитска Арабия, които временно предизвикаха спад в производството.
Засега цените на петрола са под максимумите, отчетени по-рано през този месец, когато „Брент” се търгуваше на цени от над 130 долара за барел.
В същото време цената на природния газ се движи под 100 евро за мегаватчас. Според данните на нидерландския газов хъб TTF цената на газа с доставка за април възлиза на 95.5 евро на мегаватчас, което е далеч от нивата от началото на март, когато цената надхвърляше 300 евро за мегаватчас.
Цената на газа на родния газов хъб „Балкан” вчера бе на ниво от 188 лева на мегаватчас.
Още: Украйна каза защо Газпром не може да спре доставките на газ дори и да иска