Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Перу съди енергиен гигант за 4.5 млрд. долара заради петролен разлив

24 август 2022, 16:47 часа • 3623 прочитания

Националният институт за защита на конкуренцията и защита на интелектуалната собственост на Перу съди испанския петролен гигант Repsol заради огромен петролен разлив край бреговете на Лима през януари. Тогава над 10 000 барела петрол изтичат в Тихия океан.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Страната завежда граждански иск за обезщетение на вредите върху околната среда на стойност 3 млрд. долара и за обезщетение на вредите на пострадалото местно население на стойност 1.5 млрд. долара, предава BBC

Repsol първоначално заявява, че разливът е причинен от "внезапни и необичайно високи вълни, причинени от вулканичното изригване в Тонга". По-късно обаче насочи вината върху петролния танкер. Предстои делото да бъде разгледано от съда.

На 15 януари петролен разлив бе причинен от подводен нефтопровод, собственост на компанията. Събитието съвпада с разтоварването на плаващия под италиански флаг танкер Mare Doricum в рафинерията La Pampilla, собственост на Repsol.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Repsol отхвърли обвиненията и заяви пред Reuters, че делото е неоснователно, а сумата е посочена произволно.

По-рано тази година президентът на Перу Педро Кастило описа разлива като „една от най-големите екологични катастрофи по бреговете на Перу някога“.

Стотици рибари и работници в туристическия бранш са останали без препитание заради бедствието, сочи проучване на перуанското министерство на околната среда.

Националният институт за защита на конкуренцията и защита на интелектуалната собственост твърди, че екологичните щети все още оказват влияние околната среда и работата на рибарите.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

„Искаме да получим обезщетение за пострадалото население, което живее в радиус от 150 км от замърсеното крайбрежие“, каза Джулиан Палачин, председател на института.

През януари прокуратурата започна наказателно разследване за ролята на Repsol в екокатастрофата. На четирима изпълнителни директори от фирмата беше забранено да напускат страната за 18 месеца, докато тече разследването.

През май Repsol каза, че почистването ще струва на фирмата 150 млн. долара. Нетната печалба на Repsol за миналата година възлиза на 2.499 млрд. евро, или 16 пъти повече от разходите по почистването.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес