Групата на страните износителки ОПЕК+ удължи с над година ограниченията върху добива на петрол, като същевременно определи график за постепенно премахване на някои от тези ограничения по-късно тази година, обяви Reuters.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Към момента в картела ОПЕК и партньорите му са намалили добивите си с общо 5 860 000 барела дневно – това са близо 6% от глобалното търсене. Договорката предвижда по-голямата част от тези ограничения да останат в сила поне до края на 2025 г.
Производителите на петрол са притеснени от слабия икономически растеж на основния вносител – Китай, и ръста на запасите в развитите държави, отбелязва агенцията. За много от страните от ОПЕК+ настоящата цена от близо 80 долара за барел не е достатъчна за балансиране на бюджета.
ОЩЕ: ОПЕК повиши прогнозата си за ръст на световното търсене на петрол през 2024 г.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Петролният картел ще върне само малка част от ограниченото си производство тази година, след като осем членове, включително Саудитска Арабия, Русия, Ирак и ОАЕ, се съгласиха да започнат да отменят някои т.нар. „доброволни“ съкращения от октомври 2024 г. – по-рано, отколкото очакваха някои анализатори на петролните пазари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Снимка: iStock
Съгласно новото споразумение осемте държави, участващи в тези допълнителни ограничения ще добавят около 750 000 барела на ден към пазара до януари 2025 г., отбелязва Bloomberg.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Споразумението на ОПЕК+ удължава във времето съкращенията с около 2 млн. барела на ден, които изиграха ключова роля в поддържането на цените на суровия петрол над 80 долара за барел тази година, но трябваше да изтекат в края на юни. Ограниченията ще продължат изцяло през третото тримесечие на 2024 г., след което постепенно ще бъдат премахнати в следващите 12 месеца, според изявление на саудитското министерство на енергетиката, предава Financial Times.
ОЩЕ: Петролът претърпя обрат на фона на очакванията ОПЕК+ да запазят намалените добиви
Тези доброволни съкращения от ОПЕК и нейните съюзници бяха в допълнение към по-ранно споразумение за цялата група, ограничаващо производството на суров петрол на около 39 млн. барела на ден, което да продължи до края на тази година. В изявлението след срещата се казва, че ОПЕК + също се е съгласил да удължи това споразумение до края на 2025 г.
Членовете на ОПЕК+ прилагат три групи съкращения на доставките, въведени от ноември 2022 г.
Снимка: iStock
Първият набор – намаление за цялата група от 2 млн. барела на ден, което трябва да изтече в края на годината, беше удължено с 12 месеца чрез удължаване на базовите производствени квоти на членовете с още година. Въпреки това, групата освободи ОАЕ, на които ще бъде разрешено постепенно да увеличи своя базов добив за 2025 г. с 300 000 барела на ден.
Наборът от доброволни съкращения на производството от девет членки, включително Саудитска Арабия, Русия и ОАЕ, възлизащи на общо 1,66 млн. барела на ден и изтичащи през декември, също бeше удължен до края на 2025 г.
ОЩЕ: След решението на ОПЕК: Последни новини за цените на петрола
Третият набор от доброволни съкращения, въведени през януари и приключващи този месец, представляващи 2,2 млн. барела на ден, ще бъде удължен до септември 2024 г. и след това постепенно отменен в следващите 12 месеца, посочва министерството на енергетиката на Саудитска Арабия в отделно изявление. От там добавиха, че може да отменят плана, ако динамиката на пазара се промени.
Трите комплекта съкращения означават, че членовете на ОПЕК+ произвеждат почти 6 млн. барела на ден по-малко от комбинирания им капацитет, което представлява около 6% от световното предлагане.