Олигархът Владимир Потанин, който е най-богатият руснак, призова властите да не конфискуват имуществото на руските граждани, които напускат страната. Освен това кралят на никела, както е наричан изпълнителният директор на „Норникел“, се обяви против национализацията на активите на оттеглящите се западни компании.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Според него конфискуването е „форма на кражба“, която разрушава инвестиционния климат. "Ако някои компании напуснат страната ни, вместо да се прилагат някакви конфискации и други строги мерки спрямо тях, е много по-лесно да се даде възможност на инвестиционната общност сама да реши този проблем", каза той.
"Паническото напускане на чуждестранните компании от нашия пазар доведе до факта, че такива фирми могат да бъдат придобити от местни инвеститори при много атрактивни условия", добави Потанин, цитиран от РБК и „Ройтерс“. Той сам сключи няколко сделки в първите седмици на войната, включително покупката на „Росбанк“ от френския кредитор Societe Generale.
Vladimir #Potanin, one of the richest #Russian oligarchs, spoke out against the confiscation of the property of Russians who left and the nationalization of assets of Western companies.
He called confiscation "a form of theft," which destroys the investment climate. pic.twitter.com/fJbESlvzVyОще: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
— NEXTA (@nexta_tv) January 23, 2023
Владимир Потанин е изпълнителен директор на „Норникел“ – най-големият производител на никел, мед и паладий в Русия. Собственик е на „Росбанк“ и на инвестиционната компания „Интеррос“. Според индекса на милиардерите на Bloomberg той е най-богатият руснак - с нетно богатство от 29,9 млрд. долара заема №41 в класацията.
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето
Олигархът беше санкциониран от САЩ през декември, а вече е в черния списък на Великобритания и Канада. Европейският съюз обаче отказва да го санкционира, заедно с още 10 руски бизнес магнати. Защо? Отговора вижте тук: 11-те олигарси на Путин, които ЕС отказва да санкционира
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Все пак и неговият бизнес е засегнат и той признава, че опитва да гради по-тесни връзки с Китай, Турция и Мароко заради западните санкции срещу руската икономика. Потанин заяви пред руската телевизия РБК, че въздействието на наказателните мерки "не се отразява пряко на живота на компанията, на нейното оцеляване, но, разбира се, ограничава нейните възможности, включително финансовите, и развитието на онези пазари, на които тя традиционно присъства".
Коментарите на Потанин са едно от редките признания за това как западните санкции във връзка с войната в Украйна засягат компания със стратегическо значение за руската икономика и за световните пазари на метали. Кралят на никела признава, че санкциите засягат логистичните линии, платежните системи и способността да се купува ново оборудване.