След началото на войната в Украйна, наложените санкции върху Русия намалиха енергийните доставки на федерацията за Европа. Това принуди най-голямата страна в света да обърне поглед към Азия в търсене на нови купувачи, което от своя страна създаде необходимостта от задвижването на нови енергийни проекти.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Монголският министър-председател Лувсаннамсрайн Оюун-Ердене заяви, че очаква изграждането на руския газопровод „Силата на Сибир 2“ да започне до две години, предава Financial Times.
След като плановете за изграждането на проекта вече са очертани, „вярвам, че изграждането ще започне през 2024 година.“, казва той.
Окончателният маршрут все още подлежи на обсъждане. По-рано външният министър на Монголия Батмунхин Батцецег съобщи, че преговорите за изграждане на газопровод от Русия до Китай през територията на Монголия вървят по график, предава РИА.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Същевременно, в началото на февруари 2022 г. Газпром подписа втори дългосрочен договор с Китайска национална нефтогазова корпорация за износ на газ по далекоизточните маршрути на компанията. Общият обем на доставките се очаква да достигне до 48 млрд. кубически метра годишно, става ясно от сайта на компанията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Очакваният капацитет на газопровода „Силата на Сибир – 2”, който ще премине през Монголия, ще добави още 50 млрд. кубически метра доставки за Китай годишно.
„Силата на Сибир – 2“ (преди наричан „Алтай“) има за цел да свърже газовите находища на Сибир, да премине през Монголия и да се свърже с китайския газопровод „Запад-Изток“, който ще достигне до Шанхай.
Понастоящем доставките на газ между двете страни се извършват по открития през 2019 г. газопровод „Силата на Сибир“. Той пренася синьо гориво от находището Чаяндинское до Благовещенск, административния център на Амурска област, намиращ се на границата с Китай.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Китайската страна предвижда маршрутът да достигне до Шанхай до 2025 година, става ясно от правителствения сайт на страната.