Нов закон, който влезе в сила през тази седмица, изисква от повечето работодатели в американския щат Калифорния да посочват предлаганото възнаграждение за съответната позиция към всяка обява за набиране на персонал. Изискването засяга както почасовата заетост, така и тази на пълен работен ден, като се простира чак до възнагражденията, предлагани за ръководни позиции в технологичния сектор, предава CNBC.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Това означава, че новите правила разкриват приблизителните заплати в големите технологични компании, които са съсредоточени именно в щата Калифорния.
Така например:
Програмен мениджър в звеното на Apple за добавена/обогатена реалност (AR) ще получава между 121 000 и 230 000 долара на година, сочи обява за работа в Apple от тази седмица.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Софтуерен инженер със среден опит може да очаква годишно възнаграждение в Google Health възлизащо между 126 000 долара и 190 000 долара.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Директор софтуерно инженерство във водещите екипи за изграждане на мрежова инфраструктура в Meta (собственикът на Facebook) печели между 253 000 долара и 327 000 долара на година.
Посочените възнаграждения не включват бонуси или опции за придобиване на акции – похват, които много компании използват за да привличат и задържат висококвалифицирани специалисти.
Какви заплати получават директорите в Twitter, Snap, Meta и Alphabet
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Калифорния е поредният и най-голям от щатите и градовете, които наложиха новите правила за прозрачност относно заплащането, сред които попадат още Колорадо и Ню Йорк Сити. Над 20% от компаниите от Fortune 500 (най-големите компании в САЩ) са базирани в Калифорния, сред които попадат редица лидери в технологичния и медийния сектор.
В САЩ понастоящем 13 щата и градове изискват работодателите да споделят информация за възнагражденията.
Законът в Калифорния се прилага по линия на политиката за равенство в заплащането, като се смята, че това ще помогне на жените и представителите на малцинствата да се конкурират по-успешно на пазара на труда. По този начин хората ще могат да сравняват заплатите, проверявайки дали получават сходно възнаграждение за същата позиция, отбелязва CNBC.
Още: Каква заплата получава шефът на Apple?