Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Недостигът тласка цената на медта все по-близо до границата от 10 000 долара за тон

25 април 2024, 13:39 часа • 6615 прочитания

Възходящият импулс, който тласна цените на медта до психологическата граница от 10 000 долара за метричен тон, вероятно ще продължи, заради очертаващия се недостиг на суровината през следващите месеци, пише Reuters.

Цените на медта наскоро бяха подкрепени от очакванията за ограничени доставки и оптимизма относно перспективите за по-силно търсене, генерирано от енергийния преход, елетрическите превозни средства и нови технологии в сферата на изкуствения интелект и автоматизацията.

Увеличаването на производствената активност, особено в Китай, който е най-големият потребител на индустриалния метал, също допринесе за ентусиазма на инвесторите. По-рано тази седмица цената на медта покори 2-годишен връх от 9 988 долара за тон, като за последните 6 месеца увеличението е с над 25%.

ОЩЕ: Цената на медта покори нов 2-годишен връх

Цените се ускориха ръста си миналата година, заради опасността от недости на меден концентрат след затварянето мината Кобре в Панама, собственост на канадската компания First Quantum.

„Основната реалност е, че загубихме милион тона доставки поради прекъсвания на мините и индустриалният цикъл се обърна. Дългосрочната история на силно търсене на фона на недостатъчните инвестиции в изграждането на нови мини остава непокътната“, казва Пьотр Ортоновски, анализатор в Benchmark Mineral Intelligence пред Reuters.

Снимка: iStock

Печалбите на медта бяха отчасти предизвикани от обръщането на късите – залози за по-ниски цени – позиции, взети, когато перспективите за китайското търсене изглеждаха мрачни поради свиващата се производствена дейност.

„Цените се повишиха много бързо през последните няколко седмици, трябва да очакваме корекция“, заявява търговец на мед.

Цените на медта на Лондонската метална борса (LME) сега са около 9 860 долара за тон.

Предстоящото намаляване на лихвените проценти в САЩ, Европа и други места по света също предлага потенциал за растеж и търсене.

ОЩЕ: Знаете ли кой метал е по-скъп от златото?

Източници от медната промишленост казват, че ограничените доставки скоро ще се потвърдят и от изтегленето на запаси от складовете на борсата в Лондон, както и тези, наблюдавани от Шанхайската фючърсна борса.

„Медта преминава от инвестиционна история, която даде много обещания, към такава, в която някои от тези обещания започват да се изпълняват – нарастваща интензивност на потреблението в цялата икономика, предизвикателства от страна на предлагането, дефицит на концентрата и ефект на възстановяване след дълго производство забави“, коментира Джей Тейтъм, портфолио мениджър във Valent Asset Management.

Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес