Затваряне на заводи, отлагане на представянето на нови модели и срив в продажбите. Гигантският автомобилен пазар на Китай бе захвърлен в тотален хаос в резултат на новите огнища на COVID-19, които доведоха до мащабни локдауни в няколко града в страната, удряйки автомобилното производство.
Най-сериозната COVID криза в Китай от две години насам, накара властите да засилят политиката си срещу разпространение на вируса, въвеждайки ограничителни мерки в няколко основни града в страната, където живеят десетки милиони хора, пише CNN.
Строгите ограничителни мерки на места като Шанхай и провинция Дзилин накараха производителите на автомобили да затварят заводите си, рискувайки да отложат доставките си точно когато търсенето по света на нови возила е особено силно.
Заводите на Volkswagen в Шанхай и Чанчун, столицата на провинция Дзилин, са затворени от седмици, посочват от компанията.
„Поради настоящата ситуация с Covid, производството в нашите фабрики в Чанчун (от средата на март) и Антинг/Шанхай (от 1 април) в момента е спряно”, казват от Volkswagen пред CNN. „Това води до забавяне на производството в момента.”
От компанията добавят, че ще компенсират забавянето в производството „ако ситуацията се облекчи в близко бъдеще” чрез допълнителни смени и други мерки. „Понастоящем оценяваме ситуацията ден за ден”, добавят от Volkswagen.
Tesla спря производството в завода си в Шанхай откакто бе наложен локдаун в града на 28 март тази година. Toyota също бе принудена да затвори завода си в Чанчун, по информация на Reuters.
Nio, китайският производител на електрически коли, заяви през уикенда, че е спряла производството заради прекъсвания, свързани с COVID.
“От март, поради пандемията, партньорите доставчици на компанията на няколко места, включително Дзилин, Шанхай и Дзянсу, преустановиха производството един след друг, като все още не са се възстановили”, посочват от компанията в съобщение до медиите. „Следователно Nio спря производството на автомобили“, казват от производителя, добавяйки, че ще има отлагане на доставките на електрически коли.
Хаосът не засяга само производителите. Автомобилното изложение в Пекин, една от най-големите световни срещи на индустрията, бе отложено до ново нареждане заради покачването на новите случаи на заразени с COVID. Събитието трябваше да се проведе между 21 април и 30 април тази година.
„Ще наблюдаваме отблизо развитието на пандемията”, посочват от организаторите на изложението в социалната мрежа WeChat, добавяйки, че своевременно ще бъдат обявени нови дати.
Това означава, че представянията на няколко нови модела автомобили се отлага. Китайските производители на електромобили Nio, XPeng и Li Auto бяха заявили, че ще представят нови модели именно на изложението в Пекин.
Ограниченията заради COVID-19 провокираха и сериозен спад в продажбите.
Продажбите на автомобили в Китай намаляват с 12% на годишна база през месец март. Това се случва след ръст от 19% през февруари, който бе втори пореден месец на повишение в продажбите, сочат данните на Китайската асоциация на автомобилните производители.
Асоциацията отдава понижението в продажбите на скорошния скок в новите случаи на COVID.
На фона на всичко това, данните показват, че един сектор от индустрията успява да устои на хаоса – търсенето на електрически превозни средства в Китай остава силно.
Около 455 000 нови електромобили, включително хибриди и напълно електрически коли, са били продадени в Китай през месец март. Това представлява ръст от цели 122% спрямо същия период на миналата година, сочат данни на Китайската асоциация за леки автомобили.
Продажбите на Tesla в страната са особено силни, като компанията се подрежда на първо място при напълно електрическите коли.
Компанията е доставила 65 814 произведени в Китай автомобила през март, като мнозинството от тях са реализирани на китайския пазар. Това представлява повишение от 85% на годишна база.
Най-много продажби на нови електрически коли в Китай отчита компанията BYD, която е доставила 104 878 автомобила през март, като 53 664 от тях са напълно електрически модели.
Още: Топ играчите в автомобилната индустрия отказаха да продават само електрически коли