Най-богатият 1% от човечеството e акумулирал близо 2/3 от цялото ново богатство, създадено по света през последните 2 години, посочва нов доклад на неправителствената организация Oxfam.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Ново богатство за общо 42 трилиона долара е било генерирано от 2020 година насам, като 26 трилиона долара или 63% от него е натрупано от горния 1% ултрабогати хора, твърди докладът, цитиран от CNBC. Останалите 99% от световното население са акумулирали едва 16 трилиона долара от новото богатство.
„Един милиардер е спечелил приблизително 1.7 млн. млн. долара на всеки 1 долар ново глобално богатство спечелено от лице от долните 90%”, става ясно от доклада, чието публикуване съвпада с началото на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
Проучването предполага, че темпото, с което се създава богатство, се е ускорило, тъй като най-богатият 1% в света е натрупал около половината от цялото ново богатство през последните 10 години.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Докладът на Oxfam е на база данните за генерирането на богатство по света на Credit Suisse, като разчита и на класацията на Forbes, посветена на милиардерите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Проучването сблъсква данните относно разпределението на богатството с изводите от доклад на Световната банка от октомври миналата година, според който прекратяване на крайната бедност по света няма да бъде реализирано до 2030 година, какъвто е заложения срок, тъй като COVID пандемията е забавила усилията за справяне с бедността.
Според Габриела Бучер, изпълнителен директор на Oxfam International, данъците за ултрабогатите лица трябва да бъдат повишени, тъй като това е „стратегическа предпоставка за намаляване на неравенството и съживяване на демокрацията.”
„Данъчното облагане на свръхбогатите и големи корпорации е вратата за излизане от днешните припокриващи се кризи. Време е да разрушим удобния мит, че намаляването на данъците за най-богатите води до това, че тяхното богатство по някакъв начин „протича“ към всички останали.”, посочва тя в съобщение до медиите към доклада.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Още: Милиардерите обедняха с близо 2 трилиона долара през 2022 година