Първия проект на споразумение на срещата за климата COP28 на ООН бе за действия, в който се призовава за намаляване или премахване на изкопаемите горива. Това доведе до ожесточена дискусия по време на преговорите на в богатия на петрол ОАЕ, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Разногласията по отношение на бъдещето на изкопаемите горива вече изплуваха на повърхността по време на преговорите на COP28 и предложенията за тяхното "поетапно намаляване/отпадане", съдържащи се в проекта, изготвен от Обединеното кралство и Сингапур, ще бъдат силно оспорвани.
Призивите за включване на изрични ограничения върху въглищата, петрола и газа в окончателното споразумение набраха скорост, но всяко усилие за ограничаване на използването на изкопаеми горива ще срещне силна съпротива.
Още: Румен Радев ще води българската делегация на Срещата на върха за климата
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Близо 200 държави ще преговарят
През следващите две седмици в Дубай представителите на близо 200 държави ще се договарят за подробностите в проекта с надеждата да приемат окончателна резолюция за ограничаване на емисиите, които затоплят планетата.
Според анализатори ще последват дебати относно термините "постепенно прекратяване" и "поетапно намаляване", но включването на такива формулировки в началото на COP28 е важно.
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето
"Това е по-амбициозно от всичко, което някога е било представено на COP27, така че дори наличието му сред вариантите е голяма стъпка напред", каза Лола Вайехо, експерт от френския аналитичен център за климата IDDRI.
Проектът, в който се предлага намаляване или постепенно спиране на използването на въглища или " без използване на нови въглища", е в основата на преговорите.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Колко малко е направено
Той е официален отговор на "глобалната равносметка", унищожителен доклад, публикуван през септември, в който се подчертава колко малко е направил светът, за да се справи с климатичната криза.
Още: ООН: Светът сериозно се отклоняват от пътя за намаляване на емисиите
Преговорите се провеждат в критичен момент, тъй като 2023 г. ще бъде най-горещата година в историята, а емисиите продължават да нарастват.
Ръководителят на ООН по въпросите на климата Саймън Стийл призова делегатите в Дубай да "дадат сигнал за окончателния залез" на изкопаемите горива, които са основният фактор за глобалното затопляне.
Председателят на COP28 Султан Ал Джабер, който е ръководител на националната петролна компания на ОАЕ, обаче настоя преговарящите да "гарантират включването на ролята на изкопаемите горива" във всяко окончателно споразумение.