Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МВФ: Светът ще стане по-беден

05 април 2023, 17:20 часа • 2751 прочитания

Нарастващата геополитическа фрагментация по света, включително търговската война между САЩ и Китай и руската инвазия в Украйна, може да намали глобалния растеж с два процента, заяви Международният валутен фонд, предаде АФП.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

"Като цяло фрагментираният свят вероятно ще бъде по-беден", пишат служители на МВФ в блог публикация, публикувана днес.

Световната банка: Очаква се най-слабото десетилетие на растеж от началото на века

Тя е по повод изследване на Фонда, което установи, че нарастващото геополитическо напрежение води до преразпределение на преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) от географски близки държави към такива, които са близки от геополитическа гледна точка, като САЩ и Европа.

МВФ: Жилищните пазари в Европа са силно надценени, това крие рискове

Според МВФ това пренасочване на ПЧИ може да нанесе сериозни щети на икономиките на нововъзникващите пазари, тъй като те са по-зависими от притока на инвестиции от по-далечни в геополитическо отношение държави, предаде БГНЕС.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

МВФ публикува и изследване, в което се очертава въздействието на геополитическата фрагментация върху банковия сектор, като се изтъква цената за Русия и нейните съюзници от нахлуването в Украйна през 2022 г.

"Трансграничните банкови и портфейлни дългови потоци към Русия и нейните съюзници (държави, които отхвърлиха предложението в ООН през март 2022 г. за осъждане на руската война срещу Украйна) рязко се обърнаха, като разпределението на средствата спадна съответно с около 20 и 60 % спрямо равнищата отпреди войната", пишат служители на МВФ в публикация в блога.

В доклада се констатира, че нарастващото напрежение между инвестиращите и получаващите средства държави като САЩ и Китай е намалило общото двустранно трансгранично разпределение на портфейлните инвестиции (свързани със закупуването на дялови или дългови ценни книжа с цел реализиране на печалба - бел. ред.) и банковите вземания с около 15%.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес