Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лагард: Войната в Украйна удари икономически Източна Европа

17 юли 2023, 14:53 часа • 2540 прочитания

Неоправданата война на Русия срещу Украйна и нейния народ представлява човешка трагедия. Тя имаше дълбоки икономически последици и засегна в голяма степен страните от Централна, Източна и Югоизточна Европа. Това заяви Кристин Лагард, президент на Европейската централна банка (ЕЦБ), по време на встъпителното си слово на конференция, посветена на "Променящия се геополитически пейзаж - икономически последици за Централна, Източна и Югоизточна Европа". 

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Ще продължи ли ЕЦБ да повишава лихвите?

Светът се променя по начини, които превръща моделите на растеж на много страни от региона по-уязвими, тъй като те обикновено се базират на високи нива на търговска отвореност и интеграция в глобалните вериги на стойността. Въз основа на показаната от икономиката на региона устойчивост през последните десетилетия, Лагард обаче изрази увереност, че страните от региона ще могат да се адаптират към новите трудности.

От началото на хилядолетието до 2021 г. икономиката на региона на Централна, Източна и Югоизточна Европа почти се удвои, достигайки 40 процента от икономиката на еврозоната. Вследствие се е повишил и жизненият стандарт на жителите на страните от региона, като средният брутен вътрешен продукт (БВП) на глава от населението се скочил от 36 процента от средното за еврозоната през 2000 г. до 54 процента през 2021 г., посочи Лагард, цитирана от БТА.

Тя предупреди за две значителни промени, които могат да имат дълбоки последици за региона: нарастващо геополитическо напрежение и отслабването на световната търговия.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Светът става все по-многополюсен, с по-голяма конкуренция между големите сили, по-малко уважение към международните правила и норми и отслабващо влияние на международните институции, каза още Лагард.

Тя алармира още, че геополитическото напрежение може да ускори отслабването на световната търговия.

Също така проблем се явяват нарастващите нива на протекционизъм. През последното десетилетие броят на въведените търговски ограничения се е увеличил десетократно, добави Лагард.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес