Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кризата с Украйна може да вдигне цената на петрола до исторически рекорд

10 февруари 2022, 17:33 часа • 6553 прочитания

Цената на петрола може да скочи до 120 долара за барел, ако руският износ на суров петрол пострада в резултат на военното напрежение с Украйна, сочи прогноза на американската инвестиционна банка JPMorgan.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Прогнозата посочва, че евентуална инвазия на Русия в Украйна може да предизвика широк ефект, който да бъде почувстван от измъчваните от висока инфлация потребители по света.

„Всякакви смущения в петролните потоци от Русия в контекста на нисък резервен капацитет в други региони биха могли лесно да доведат цените на петрола до 120 долара”, посочва Наташа Канева, ръководител стратегия глобални стоки в JPMorgan, в доклад, публикуван през тази седмица, предава CNN.

Докладът идва на фона на 7-годишен максимум в цената на петрола от 94 долара за барел, отчетен в началото на тази седмица.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Според JPMorgan, ако петролният износ на Русия бъде намален наполовина, цените на петрола сорт „Брент” може да се устремят към ниво от 150 долара за барел. Историческият връх в цената на петрола бе отчетен през юли 2008 година, когато „Брент” поскъпна до рекордните 147.50 долара за барел.

Напрежението между Русия и Украйна помогна за поскъпването на петрола през последните седмици. Суровият петрол „Брент” постигна 7-годишен връх в началото на седмицата, като понастоящем се търгува на цена от около 91 долара за барел.

Русия е вторият най-голям производител на петрол и природен газ в света, като се нарежда единствено след САЩ. Страната играе ключова роля в ОПЕК+.

Кризата с Украйна вещае няколко риска за петролния пазар.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Подобен конфликт може потенциално да увреди енергийната инфраструктура в региона. Паралелно с това, ако западните страни решат да накажат Русия чрез налагането на санкции, това може да ограничи енергийния износ на страната. Поради това засега САЩ дава сигнали, че предпочита да санкционира първо други сектори на руската икономика.

Освен всичко друго, съществува риск руският президент Владимир Путин да използва енергийните доставки като оръжие. По-високи цени на природния газ в Европа ще вдигнат търсенето на петрол, тъй като електроцентралите и заводите ще започнат да разчитат на това гориво.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес