Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кризата и рекордните цени на популярен продукт доведоха до търсене на алтернативи

29 май 2024, 18:08 часа • 5532 прочитания

Цените на портокаловия сок покориха рекордни върхове, предизвикани от лошото време и болестите в Бразилия – най-големия износител в света. Това кара производителите да проучат дали могат да използват мандарини за приготвянето на напитката, пише Financial Times.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Фючърсите на портокаловия сок, които позволяват на играчите в бранша да се предпазаят от колебания в цените, растат силно от 2022 г., когато ураган, а след това и студена вълна, унищожиха декари с портокалови дръвчета във Флорида, основен производствен регион в САЩ, койо се нарежда на второ място сред най-големите производители в света. Но силният ръст се ускори рязко този месец, след като перспективата за слаба реколта в Бразилия предизвика паника на пазара.

Фючърсите върху концентрирания портокалов сок, търгувани на Междуконтиненталната борса в Ню Йорк, достигнаха 4,92 долара за фунт във вторник, почти 2 пъти повече от цената преди година.

ОЩЕ: Защо климатичните промени ще правят бананите все по-скъпи?

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

„Това е криза“, казва Кийс Кулс, председател на Международната асоциация за плодови и зеленчукови сокове (IFU). „Никога не сме виждали нещо такова, дори при големите студове и урагани“, допълва той.

Големият недостиг засилва опасения от ръст на цените, който ще засегне потребителите и ще промени из основи световната индустрия с портокалови сокове, отбелязват от IFU.

Снимка: iStock

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Обикновено производителите могат да преодолеят разликите във вкусовете в различните сезони като смесват наличности от замразени портокалови сокове, които могат да издържат до две години, от миналия сезон с по-новата реколта. Но трите поредни години на намаляващо предлагане свиха запасите.

Дългосрочното решение на недостига на портокали според Кулс може да е прозиводство на портокалов сок от мандарини, чиито дръвчета са по-устойчиви на климатичните промени в производствените области.

Единственият по-дългосрочен вариант „без да засегнем естествения вкус и имидж на продукта“ може да е „използването на различни видове плодове“, посочва Кулс.

ОЩЕ: Кой не трябва да яде портокали?

Индустрията вече експериментира. В Япония, която обикновено внася 90% от портокаловия си сок, предимно от плодове, отгледани в Бразилия, кризата с предлагането е задълбочена от слабата йена, която повишава още повече цените на вноса. Seven & i Holdings, собственикът на веригата супермаркети 7-Eleven, се обръща към местното предлагане на мандарини, като пусна сок от мандарини и портокали.

IFU обмисля да започне регулаторен процес, който да позволи напитката да съдържа цитрусови плодове, различни от портокали, казва Кулс. Това ще изисква законодателна промяна, на първо място в кодекса на храните Codex Alimentarius, създаден от органи на ООН, а после и на национално ниво като разпоредбите на Агенцията по храните и лекарствата на САЩ.

Снимка: iStock

Причините за сегашното свиване на предлагането могат да бъдат открити още отпрпеди 20 години, когато позеленяването на цитрусите – нелечимо заболяване, разпространявано от пиещите сок листни булхи, които правят плодовете на дърветата по-горчиви, преди да ги унищожат напълно, е засечена за първи в САЩ.

До 2008 г. тя се разпространи във Флорида, която исторически план състявлява над 80% от предлагането в САЩ. Преди две десетилетия Флорида произвеждаше около 240 млн. кутии портокалов сок годишно, казва Кукс. Днес, производството, задълбочено от изменението на климата, е намаляло до едва 17 млн.

ОЩЕ: Най-лошото тепърва предстои за потребителите на популярен и любим продукт. Защо?

Бразилия се намеси, за да компенсира недостига, но сега сраната, която е двигател на земеделието в Южна Америка, също започва да изпитва трудности. Тази година производството се е свило с 1/4 до 232 млн. кутии портокалов сок, сочат данни на Fundecitrus, организацията на производителите на цитрусови плодове.

Портокаловите гори в Бразилия са засегнати от по-високите от обичайното температури и по-оскъдните дъждове, казва Андрес Падила, анализатор в Rabobank. Под 1/3 от фермите са напоявани и дори те „са затруднени“, допълва той.

Rabobank счита, че близо 40% от портокаловите гори в основния производствен регион в югоизточната част на страната са заразени с позеленяване на цитрусите.

Снимка: iStock

Заболяването кара портокалите и да падат по-рано, което означава, че фермерите прибират реколтата по-рано от обикновено, а това отново засяга „вкусовите качества“, казва Падила и добавя, че това „създава предизвикателства за индустрията с портокалов сок“.

Единственият начин за лекуване на заболяването е изкореняване на дървото, „което фермерите не обичат да правят, тъй като още има портокали“, казва Кулс. „Но добивът е лош и качеството на плода също е лошо“, допълва той.

Ръководителите на индустрията казват, че потребителите вероятно ще усещат последиците с години. Много производители вече прехвърлят нарасналите си разходи на потребителите.

ОЩЕ: Този продукт става все по-скъп, но търсенето му не намалява

Същевременно от потребителите не показва признаци на успокояване. Преди пандемията от COVID-19 някои американци се бяха отказали от портокаловия сок, смутени от съдържанието му на захар, и се преориентираха към добавки, за да получат дневната си доза витамин С, казва Джак Сковил, брокер в компанията Price Futures Group в Чикаго. Но „по време на COVID много хора отново откриха сока“, допълва той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес