Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа
05:14 четв  9 ян 2025

Копаенето на криптовалути предизвика енергийна криза в Казахстан

29 ноември 2021, 17:10 часа • 3912 прочитания

Копаенето на криптовалути, което изисква огромни количества ток, предизвика енергийна криза в Казахстан. Електроразпределителна компания на страната KEGOC обяви, че ще започне да прилага схема за нормирано подаване на ток към 50-те регистрирани фирми за копаене на виртуални валути. Дотук се стигна след като високото търсене на електроенергия през октомври доведе до аварийно прекъсване на три електроцентрали, предава Financial Times.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Миньорите, както се наричат бизнесите за копаене на криптовалути, ще бъдат и първите изключени от мрежата, ако отново се стигне до претоварване, добавят от компанията.

Енергийният министър на Казахстан изчисли, че търсенето на електричество е скочило с 8% от началото на настоящата 2021 година, спрямо традиционното годишно увеличение от 1-2%. В шест региона на страната са регистрирани прекъсвания на електроподаването само през месец октомври.

Власти и наблюдатели отдават прекъсванията на увеличението на броя нерегистрирани миньори в страната, които незаконно копаят криптовалути от домовете си и дори от заводите си.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Войната на Китай срещу криптовалутите отчасти е отговорна за новата ситуация в Казахстан. Търсенето на ток започна да расте в страната след като в началото на тази година компании за копаене на криптовалути предприеха масово преместване на операциите си от Китай в посока Казахстан. Това се повтори когато през май Китай обяви за незаконно копаенето на виртуални валути на територията си.

Електричеството в Казахстан е сравнително евтино, което провокира много миньори да преместят операциите си там, тъй като, страната граничи с Китай, а печалбите ще са дори по-високи, заради ниските разходи за ток.

Казахстан се опитва да компенсира недостига на електричество. Страната се обърна към руски енергийни компании, които да доставят нужното количество, като освен това ще облага регистрираните миньори с допълнителна такса в размер на 1 тенге (около 0.0023 щатски долара) за всеки потребен киловатчас от началото на следващата 2022 година.

И двете мерки ще отнемат време, което означава, че или миньорите трябва да намалят добива на виртуални валути, или трябва да се ориентират към преместване на оборудването си някъде другаде.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Същестсуват и опасения, че властите в Казахстан не са откровени относно проблема. Лука Анчеши, представител на University of Glasgow, коментира пред The Times, че Казахстан използва копачите на криптовалути като изкупителна жертва относно проблемите с електропреносната си мрежа.

Така или иначе, високото търсене на ток в резултат на копаенето на криптовалути може да се окаже потенциален проблем и за други страни в бъдеще.

Още: Индустрията, в която САЩ се конкурира с Казахстан

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch