Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои страни са били с най-лошо качество на въздуха през 2023 г. и къде попада България?

19 март 2024, 14:17 часа • 2915 прочитания

Пакистан остава една от трите държави с най-замърсен въздух в света през 2023 г., а Бангладеш (1-о място) и Индия (3-о) изместиха Чад и Иран в Топ 3, с концентрация на фини прахови частици около 15 пъти над препоръчителните от Световната здравна организация нива, сочи нов доклад на швейцарската компания за технологии за качеството на въздуха в IQAir, цитиран от Reuters.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Средните концентрации на фини прахови частици с диаметър по-малък от 2,5 микрометра (PM2,5), които увреждат белите дробове, е достигнала 79,9 микрограма на куб. метър в Бангладеш през 2023 г. и 73,7 микрограма в Пакистан. От СЗО препоръчват концентрация не по-висока от 5 микрограма.

„Поради климатичните условия и географията в Южна Азия се получава тази поредица от концентрации на PM2,5, защото замърсяването няма къде да отиде“, казва Кристи Честър Шрьодер, мениджър по качеството на въздуха в IQAir.

ОЩЕ: Страните от ЕС договориха по-строги правила срещу замърсяването на въздуха

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

„Освен това, въздействие оказеат фактори като селскостопански практики, промишленост и гъстота на населението“, допълва тя. „За съжаление, наистина изглежда, че положението ще се влоши още повече преди да се подобри.“

Снимка: iStock

През 2022 г. Бангладеш беше петата страна с най-лошо качество на въздуха в света, а Индия беше 8-а.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Около 20% от случаите на преждевременна смърт в Бангладеш са вследствие на замърсяването на въздуха, а свързаните с това разходи за здравеопазване възлизат на 4-5% от БВП на страната, казва д-р Фироз Хан, експерт по замърсяването на въздуха в North South University в Дака.

ОЩЕ: Ломбардия въвежда мерки за по-чист въздух

Замърсяването в Индия също се увеличава през миналата година, като нивата на PM2,5 частиците са около 11 пъти по-високи от препоръчителния стандарт на СЗО. Ню Делхи е столицата с най-замърсен въздух в света, с концентрация на фините прахови частици от 92,7 микрограма на кубичен метър.

Концентрацията на PM2.5 в Китай нараства с 6,3% до 32,5 микрограма през 2023 г., след като отчиташе спад 5 поредни години преди това.

Снимка: Getty Images

Единствено Австралия, Естония, Финландия, Гренада, Исландия, Мавриций и Нова Зеландия покриват стандартите на СЗО през 2023 г.

Докладът на IQAir се базира на данни от над 30 000 измервателни станции в 134 страни и региони.

Чад, която бе най-замърсената държава през 2022 г., бе изключена от класацията за 2023 г. заради проблеми с данните. Иран и Судан също са извадени от подреждането.

ОЩЕ: Между 11 000 и 14 000 души умират всяка година заради мръсния въздух в България

България пък заема 81-о място сред държавите с най-мръсен въздух с концентрация на PM2.5 от 13,2 микрометра на куб. метър, която е 2,6 пъти по-висока от препоръчителните стойности на СЗО. Концентрацията обаче бележи спад спрямо 2022 г., когато са отчетени 18,3 микрометра. София е класирана на 71-о място сред столиците с концентрация от 12 микрометра.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес