Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са основните стоки в двустранната търговия между ЕС и Меркосур?

26 октомври 2022, 17:11 часа • 4274 прочитания

През миналата 2021 година основните стоки, които Европейският съюз е внасъл от Меркосур (търговски блок на страните от Южна Америка) представляват първични стоки (78% от общия внос), докато основните продукти, изнасяни от ЕС за страните от Меркосур са по същество промишлени стоки (89% от общия износ), сочат данните на европейската статистическа служба Евростат.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Най-висок внос от Меркосур на база стойност през 2021 година се отчита при храната за животни (внос за 6 млрд. евро, който нараства с 22% на годишна база), маслодайни семена (4.5 млрд. евро, ръст от 35%) и петролни продукти, суров петрол (3.7 млрд. евро, ръст от 52%). Увеличението при петрола се дължи в голяма степен на скока в цените на енергоносителите.

В същото време най-висок европейски износ на база стойност към страните от южноамериканския търговски блок се отчита при медицинските продукти (3.1 млрд. евро, ръст от 30%), части за мотовни превозни средства (2.9 млрд. евро, ръст от 54%) и медикаменти (2 млрд. евро, ръст от 4%). Увеличението при медицинските продукти отчасти се дължи ма износа на ваксини срещу COVID-19.

Най-големите търговски партньори на ЕС (внос+износ) от Меркосур са Бразилия (67 млрд. евро) и Аржентина (17 млрд. евро).

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Страните от Меркосур (Аржентина, Бразилия, Парагвай, Уругвай и Венецуела, която е с преркратено членство от 2016 година насам, а асоциирани членове са Чили, Боливия, Колумбия, Еквадор, Перу, Суринам и Гвиана) са стратегически партньор на ЕС. Още през 1999 г. влезе в сила междурегионално рамково споразумение за сътрудничество. Значението на Меркосур като търговски партньор впоследствие беше препотвърдено от търговското споразумение, подписано през 2019 г. с цел премахване на съществуващите бариери пред търговията със стоки, включително премахването на митата.

 Още: Към кои държави най-често аутсорсват операциите си компаниите от ЕС?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес